Vyhlášení prohibice bylo protiústavní, míní exministryně spravedlnosti

Zatímco vláda zřejmě už brzy zmírní zákaz prodeje a vývozu tvrdého alkoholu, ozývají se hlasy, podle kterých byl způsob vyhlášení částečné prohibice protiústavní. Tento názor podporuje například bývalá ministryně spravedlnosti, advokátka Daniela Kovářová. Podle ní může lidem povinnosti ukládat jen parlament, nikoli vláda nebo ministr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cedule upozorňuje zákazníky v prodejně v centru Prahy na zákaz prodeje alkoholu | Zdroj: ČTK

„Vycházím předně z ústavy, která říká, že práva a povinnosti je možno občanům státu ukládat pouze zákonem. Mám takový pocit, že to zákon o ochraně veřejného zdraví sice formálně ministrovi zdravotnictví ukládá možnost vyhlašovat mimořádná opatření, ale že to vlastně zákonodárce při tvorbě toho zákona takto nemyslel,“ tvrdí Kovářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové je vyhlášení částečné prohibice jedním ministrem protiústavní

Podle ní není možné, aby jedna osoba mohla vydat příkaz nebo zákaz, aniž by to podléhalo jakékoli kontrole nebo aniž by bylo časově omezené a přezkoumatelné.

„Protože v zákoně o ochraně veřejného zdraví se vysloveně říká, že nařízení nepodléhá přezkumu ve správním řízení,“ upozorňuje exministryně.

Zákon tím podle Kovářové zasahuje do pravomocí sněmovny a porušuje rovnováhu moci výkonné, zákonodárné a soudní. Spíše než za chybu ministra zdravotnictví to proto považuje za nedostatek v zákoně.

„Hned nejbližší pracovní den měl být svolán parlament. Myslela bych si, že mimořádné opatření by mělo význam třeba v situaci, kdyby půlka republiky byla zapadaná sněhem a všichni poslanci by byli na dovolené. Ale jestliže hned potom zasedala sněmovna, tak si myslím, že měl být velice rychle připraven zákon, který by to všechno zakryl,“ domnívá se Daniela Kovářová.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme