Vyhláška o úhradách péče podepsána

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová podepsala vyhlášku o úhradách péče. Podle předpisu mají zdravotní pojišťovny v prvním pololetí za akutní lůžkovou péči a ambulantním specialistům zvýšit platby o tři až čtyři procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová

Milada Emmerová | Foto: Stanislav Zbyněk

Vyhláška proti sobě postavila Českou lékařskou komoru a zdravotní pojišťovny se sdruženími soukromých lékařů. Komora na vyhlášce trvala. Tvrdila, že ušetří peníze. Všeobecná zdravotní pojišťovna a Svaz zdravotních pojišťoven varovaly před růstem dluhu zdravotního pojištění, a to z osmi na 20 miliard korun. Svaz nyní zvažuje podání žalob i stížnosti k Ústavnímu soudu.

Zatímco Česká lékařská lékařská komora tzv. úhradovou vyhlášku schvaluje, profesní skupiny lékařů a pojišťovny ji odmítají. Obávají se prodloužení plateb lékařům a zvýšení dluhů pojišťoven až na 20 miliard. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že má jiné výpočty.

Jaromír Gajdáček ze Svazu zdravotních pojišťoven tvrdí, že aktuální znění úhradové vyhlášky pojišťovny neznají a ministerstvo je o případných změnách neinformovalo. "A považujeme to za vrchol arogance moci, protože s plátci, zdravotními pojišťovnami žádné závěrečné znění vyhlášky projednáno nebylo a my teď jako zodpovědní plátci ani nevíme, jaký dopad to bude mít."

Spor kvůli úhradové vyhlášce se táhne už dva týdny. V posledních šesti letech ji ministerstvo vůbec nevydalo a na placení se dohodly pojišťovny s poskytovateli péče.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme