Vyhláška o úhradách péče rozděluje zdravotnickou veřejnost

Chystaná vyhláška o cenách zdravotní péče pro následující půlrok rozděluje zdravotnickou veřejnost. Proti je Svaz zdravotních pojišťoven, který si myslí, že vyhláška zvýší zadluženost systému zdravotního pojištění. Podle Lékařského odborového klubu to ale bude spíš naopak. Stejný názor dnes zveřejnila také Česká lékařská komora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři | Foto: FN Plzeň

Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha by se díky vyhlášce dluhy zdravotních pojišťoven snížily. Začaly by také lépe fungovat nemocnice, které se potýkají s finančními problémy. Rath zdůrazňuje, že vyhláška umožňuje omezit růst nákladů na léky a zdravotnický materiál. Zdravotnická zařízení by totiž mohla, pokud to bude možné, používat levnější přípravky.

Na základě vyhlášky mohou nemocnice také snížit počet neakutních lékařských výkonů, a tím omezit náklady. Tento postup by ale mohly uplatňovat jenom omezenou dobu - jen tak by nedošlo ke zhoršení kvality péče.

Zdravotní pojišťovny naopak před přijetím vyhlášky o cenách zdravotní péče pro následující půlrok varují. Podle nich by to jen zhoršilo zadluženost systému zdravotního pojištění, protože vyhláška pojišťovnám určuje, aby platily víc, než vyberou. Podle VZP i Svazu zdravotních pojišťoven by se pak ještě víc zpožďovaly platby zdravotnickým zařízením - v případě VZP až o dva měsíce.

O kolik by mohlo zadlužení pojišťoven vzrůst, upřesňuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Samozřejmě je to podle chování poskytovatelů, jestli bude větší počet výkonů nebo menší, ale odhadujeme, že zadlužení se může v druhé polovině roku přehoupnout až na dvojnásobek. V současné době je deficit kolem osmi miliard korun, odhadujeme, že to může být něco mezi 15 až 20 miliardami."

Vyhlášku by mohla ministryně zdravotnictví Milada Emmerová podepsat na začátku příštího týdne.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme