Vyhlazení Lidic znamenalo zlom v zápase o Evropu, zdůraznil Nečas v den 70. výročí

Vypálení Lidic a vyvraždění jejich obyvatel znamenalo podle premiéra Petra Nečase zlom v boji proti nacismu. Otevřelo tehdy totiž mezinárodnímu společenství oči, a to dlouho před tím, než se dozvědělo o nacistických vyhlazovacích táborech. Předseda vlády a ODS to dnes řekl v Lidicích na vzpomínkovém aktu k 70. výročí zničení této obce nacisty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmdesát let od vyhlazení obce nacisty si připomněli účastníci pietního aktu v Lidicích

Sedmdesát let od vyhlazení obce nacisty si připomněli účastníci pietního aktu v Lidicích | Zdroj: ČTK

Zpráva o masakru podle Nečase „donutila mnohé vyhlásit nacismu boj na život na smrt“. Premiér připomněl, že právě pod dojmem lidické tragédie uznaly vlády Velké Británie a Francie mnichovskou dohodu za neplatnou.

„V obecnějším smyslu vypálení Lidic a vyvraždění jejich obyvatel znamenalo zlom v zápase o Evropu, v zápase mezi zvlčilostí a lidskostí. A dobře víme, jak tento zápas dopadl. Je na nás, aby tento dopad zůstal trvalým a srozumitelným odkazem našich dějin,“ zdůraznil Nečas.

Nacisté vypálili Lidice právě 10. června 1942, a to po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Na místě zastřelili 173 lidických mužů. Masakr celkem nepřežilo 340 obyvatel obce, z toho 88 dětí.

Přesně před 70 lety nacisté vypálili Lidice. Zemřelo tehdy 340 lidí

Číst článek

Také předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) ve svém projevu vyzdvihla, že oběť lidických obyvatel nebyla zbytečná. "Lidické děti, jejich rodiče a prarodiče byli těmi, kdo v důsledku pomohli nacisty porazit. 10. června před 70 lety se zdálo, že je to přesně naopak," řekla Němcová.

Pietní akt, kterého se v areálu Památníku Lidice účastnilo navzdory nepřízni počasí několik stovek lidí, včetně přímých účastníků událostí před 70 lety, začal v deset hodin kladením věnců ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů.

Pamětníci i politici ocenili Gauckovo gesto

Letošní vzpomínku možná někteří pamětníci prožívali o něco lehčeji díky poselství, které přišlo od německého prezidenta Joachima Gaucka. Ten v dopise adresovaném českému prezidentovi Václavu Klausovi vyjádřil lítost nad tím, co se stalo v Lidicích i Ležákách, a uvedl také, že Německo si je vědomo své historické odpovědnosti.

Gauckova slova potěšila i Václava Zelenku, který masakr v Lidicích přežil jen díky tomu, že byl jako dítě vhodný na převýchovu.

Podle premiéra Petra Nečase vypálení Lidic znamenalo zlom v boji proti nacismu | Foto: ČTK

„Trvalo to dlouho, ale myslím si, že je to dobrý počinek, protože oni pořád mluví o sbližování a usmíření,“ podotkl.

Třeba ale Pavlu Horešovskému, který příchod nacistů do Lidic zažil jako šestnáctidenní miminko, vyjádření lítosti od německého prezidenta nestačí.

„Kdyby tam byl trochu osobnější dopis od prezidenta a bylo tam napsáno, že se omlouvají, dokud nás žije 13 dětí a šest žen, ještě by to za to stálo. Aby naši potomci věděli o tom, že Němci se nám omluvili,“ míní.

Vstřícné gesto z německé strany historikové i státníci považují za průlomové. Zmínili ho také představitelé státu ve svých projevech při dnešní pietní akci. Podle premiéra Nečase jsou už nyní česko-německé vztahy na dobré úrovni.

„I to, že na tomto pietním aktu je mnoho německých delegací z různých německých spolků a měst, to, že dneska doslova bují vztahy nejenom mezi lidmi, ale mezi obcemi, kraji a podobně, ukazuje, že česko-německé vztahy jsou dnes, ve druhém desetiletí 21. století velmi dobré, a já jsem tomu velmi rád,“ poznamenal Nečas.

S odkazem lidické tragédie seznamují europoslance dětské obrázky

Číst článek

Renáta Prátová, Jana Káninská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme