Vyhněte se výletům na jih Šumavy. Po bouři stále hrozí pád stromů, varuje park

Národní park Šumava kvůli rozsáhlým polomům v pondělí požádá okolní obce o vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Ten by případně platil od úterý. Po páteční bouři totiž popadaly tisíce stromů, hlavně v okolí Nové Pece a Stožce. Nalomené kmeny a větve stále můžou padat. Lidé by proto neměli chodit na turistické trasy v této oblasti. Škody budou v milionech korun.

Stožec (Šumava) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé trasy se správcům parku podařilo o víkendu zprůchodnit, například Vltavskou stezku z Nové Pece do Stožce. Cyklisté tam projedou se zvýšenou opatrností. Velké nebezpečí představují nakloněné kmeny, kterou mohou ještě několik dní padat.

„Stále hrozí, že některé nalomené stromy ještě spadnou. Navíc je nebezpečí i v tom, že na místech pracuje technika a není ideální, pokud tudy ještě procházejí turisté. Proto apelujeme na návštěvníky, aby se v těchto dnech vyhnuli výletům v jižní části Šumavy,“ uvedl pro ČTK mluvčí národního parku Jan Dvořák.

Stovky domácností na jihu Čech jsou po bouřce stále bez elektřiny. Vichr lámal stromy, stojí i vlaky

Číst článek

Podle předběžných odhadů jsou škody po sobotní bouřce srovnatelné s orkánem Niklas, který na jaře 2015 na Šumavě vyvrátil 35 tisíc krychlových metrů dřeva.

Odstraňování následků bude trvat nejspíš několik dnů. Finanční škodu zatím nelze vyčíslit, s ohledem na současnou cenu dřeva se ale částka vyšplhá do milionů korun.

Výpadky elektřiny pokračují

Stovky domácností v jižních Čechách jsou zatím stále bez proudu. Kvůli pátečním bouřkám byly bez elektřiny až tisíce lidí. Elektrické vedení poničily pády stromů. Podle mluvčího společnosti EON Vladimíra Váchy by většinu poruch energetici měli opravit v neděli.

Lucie Hochmanová, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme