Výhody válečných veteránů by měli dostat i policisté

Práva a výhody válečných veteránů by nově měli získat také policisté, zúčastňující se zahraničních misí. Počítá s tím novela zákona o válečných veteránech, kterou dnes schválil Senát. Dosud se zákon vztahoval jen na vojáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladštejnský palác

Vladštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Smyslem přiznaných výhod je ocenit ty, kteří s nasazením života alespoň měsíc sloužili v místech ozbrojených konfliktů a v mezinárodních mírových operacích. Odměnou by jim měla být například možnost pobývat či stravovat se v pečovatelských domech.

Novelu navrhla skupina poslanců ČSSD, ODS, KSČM a KDU-ČSL. Odhadli, že by se mohla týkat zhruba 50 lidí, jejichž počet může v příštích letech vzrůst nejvýše o další desítky osob. Státní rozpočet má přijetí novely stát několik set tisíc korun ročně.

Velkou komplikací při hlasování se přitom v Senátu stal takzvaný přílepek k této novele - k ní připojené nesouvisející prodloužení zákona o ochraně utajovaných skutečností. Nebylo to navíc dnes poprvé. Kritizovala to řada senátorů, například předsedkyni Klubu otevřené demokracie nestraničce Soňa Paukertová.

"To je absolutně špatná praxe. Je pravda, že Poslanecká sněmovna tak činí z důvodu časové tísně, ale cesta je jediná - aby Senát se postavil zásadně proti přílepků, oznámil to sněmovně a sněmovna aby zvážila, jestli ten proces, který mají k dispozici, je vyhovující, nebo je ho potřeba změnit," navrhuje Paukertová.

Problémy způsobila také okolnost, že novelu nepřišel obhajovat nikdo z poslanců, kteří ji navrhli. To někteří senátoři nesli s nelibostí. Jejich kritika vyústila ve zvláštní usnesení Senátu, jež apelovalo na autory zákonů včetně poslanců, aby zákony chodili do horní komory objasňovat.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme