Za takové provokace se musí nést odpovědnost, reaguje Rusko na vyhoštění svých diplomatů

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Ti se vrátí do Moskvy. S jejich vyhoštěním nesouhlasí ruská federální agentura Rossotrudničestvo ani Ruské velvyslanectví v České republice. Naopak čeští opoziční politici považují rozhodnutí české vlády za adekvátní a silnou reakci.

Praha (Aktualizováno: 19:07 5. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Toto rozhodnutí považuji za správné. Z mého pohledu je v Praze i tak ruských diplomatů více než dost,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib. Na snímku Ruská ambasáda v Praze. | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Rossotrudničestvo, ruská federální agentura zabývající se záležitostmi postsovětského Společenství nezávislých států, krajanů a mezinárodní humanitární spoluprací, v reakci na vyhoštění dvou svých pracovníků z Prahy v pátek uvedla, že nemá důvod zpochybňovat jejich spolehlivost. Agentuře TASS to řekl náměstek ředitele agentury. Ruští zákonodárci mezitím dali najevo, že očekávají reciproční odpověď Moskvy na český krok.

‚Persona non grata‘. Česko v souvislosti s ‚ricinovou kauzou‘ vyhostilo dvojici ruských diplomatů

Číst článek

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace, řekli v pátek novinářům v Praze premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Nemáme důvod nedůvěřovat“

„Vrátí se do Moskvy. Přijmeme rozhodnutí na základě všech faktů. Zatím nemáme důvod nedůvěřovat našim pracovníkům a z něčeho je obviňovat. Česká strana nepředložila žádnou závažnou kvalitní skutečnost, která by umožňovala souhlasit s jejím stanoviskem,“ řekl TASS náměstek šéfa ruské vládní agentury Michail Brjuchanov.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy za provokaci a nepřátelský krok a pohrozilo odplatou. „Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost,“ uvedl v komentáři tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí.

Ruský nesouhlas s vyhoštěním

Ruské velvyslanectví v České republice označilo vyhoštění dvou diplomatů za nepřátelský krok, který byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích. Podle ambasády to svědčí o nezájmu Prahy normalizovat vztahy mezi zeměmi, které poslední dobou degradovaly, za což Moskva dává vinu české straně.

Žáček z bezpečnostního výboru: Hry ruských diplomatů jsme neřešili, ale jsou součástí kauzy ricin

Číst článek

„Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou. Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog,“ uvedlo velvyslanectví na svém facebooku.

To, že Rusko na české rozhodnutí vypovědět dvojici ruských diplomatů odpoví, řekl v první ruské reakci podle agentury Ria Novosti poslanec federálního parlamentu Vladimir Džabarov. Český krok má podle něj zabránit cestě prezidenta Miloše Zemana na vojenskou přehlídku, která se má 24. června konat v Moskvě.

„Odůvodnění vyhoštění ruských diplomatů z Česka zní tak pohádkově jako mýty o ruských travičích. Moskva nemá menší zájem než Praha o dobré vztahy, ale zde má všechny důvody odpovědět symetricky,“ napsal na twitteru předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, Leonid Sluckij.

Podle ministra Petříčka se česká diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně a od počátku komunikovala s ruskou stranou. „Diplomatické řešení nebylo nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků," řekl k rozhodnutí o prohlášení diplomatů za persona non grata.

„Je to správné rozhodnutí“

Opoziční politici považují rozhodnutí české vlády za adekvátní a silnou reakci, podle některých by mělo Česko pokračovat ve snižování počtu pracovníků ruské ambasády v ČR.

Stejný názor zastávají i pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Právě oni společně se starostou pražských Řeporyjí Pavlem Novotným dostali policejní ochranu koncem dubna, kdy o příjezdu ruského agenta s jedem ricin napsal týdeník Respekt.

„Toto rozhodnutí považuji za správné. Z mého pohledu je v Praze i tak ruských diplomatů více než dost,“ uvedl Hřib. Zároveň poděkoval za práci v uplynulých týdnech Bezpečnostní informační službě (BIS) i policii.

„Je to dobrá zpráva, ale nikdo neznáme detaily. Řekl bych, že ale jedna vlaštovka jaro ještě nedělá, ruských diplomatů je tady víc než dost. Ve Velké Británii, která je větší než Česká republika, jich je 80, zatímco v Praze 140,“ řekl Kolář. Dodal, že má pouze informace, které na tiskové konferenci prezentovali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Všechny tři komunální politiky Moskva kritizuje kvůli jejich krokům jako odstranění pomníku maršála Ivana Koněva nebo pamětní desky takzvaným vlasovcům, kteří osvobozovali Prahu v roce 1945. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme