Vyhrožoval premiérovi zabitím, od soudu odešel s podmínkou. ‚Hrozba se blížila nule,‘ řekl žalobce

Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vyhrožoval zabitím. Poté, co ho Španělsko na základě evropského zatykače předalo do Česka, strávil 39letý Lukáš B. tři měsíce ve vazbě. Ve čtvrtek – ještě před jednáním soudu – uzavřel jeho obhájce se státním zástupce dohodu o vině a trestu. Muž tak od soudu za vydírání odešel s dvouletou podmínkou s odkladem na čtyři roky. Zabavili mu rovněž mobilní telefon a musí docházet na ambulantní léčbu.

Praha (Aktualizováno: 14:47 27. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš B., který vyhrožoval premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho rodině | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžalovaného přivedla k soudu eskorta. Státní zástupce Jan Lelek hned v úvodu uvedl, že Lukáš B. ze Španělska odeslal e-mail přes svůj telefon na pracovní elektronickou adresu člena hnutí ANO Jana Richtera.

„Pokud Babiš neodstoupí, zabiju ho, jeho manželku, děti. Ať je konec jednoho z***a. Máte na to pět dní,“ stálo v něm.

Obliba dohod o vině a trestu roste. ‚Žádoucí je využívání u činů korupční povahy,‘ říká Bradáčová

Číst článek

Lukáše B. prý vyprovokovalo k činu řešení epidemické situace v Česku a přijímaná opatření vlády při boji s pandemií. Muž se před soudem přiznal a řekl, že mu je to líto.

Státní zástupce Lelek v závěrečné řeči uvedl, že se na souzeného musí pohlížet jako na osobu netrestanou. „Ze znaleckých posudků jeho osobnosti vyplynulo, že jednal impulzivně, ale nesměřovalo to k faktické realizaci. Hrozba provedení se tak blížila nule,“ řekl.

Soudkyně proto souhlasila s dohodou o vině a trestu mezi státním zástupcem a obhájcem. „Je potrestán dvouletým podmíněným trestem s odkladem na čtyři roky. Musí docházet na ambulantní léčbu a propadá mu mobilní telefon, ze kterého e-mail odeslal,“ vynesla rozsudek.

Odsouzený se také musí zdržet zásahů do práv chráněných osob, a to i na sociálních sítích.

Omluvné dopisy

Sám odsouzený premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už dříve zaslal dva omluvné dopisy. Za vydírání a výhrůžky smrtí mu hrozilo dva až osm let za mřížemi.

Jeho advokát Pavol Mlej takové rozhodnutí uvítal. „Skutečně to není kriminálník, sám od sebe napsal Babišovi omluvu. Podruhé mu psal, když premiér vyjádřil obavy na CNN Prima News,“ uvedl s tím, že jeho klient trpí psychickými poruchami.

Babiš, který byl kvůli případu na jaře vypovídat na policii, přijetí dopisů potvrdil. „Někdo dělá chyby, tak je potřeba odpouštět. Snažím se naučit být lidský,“ reagoval na otázku, zda muži odpustil, v dubnovém rozhovoru pro Blesk.

Zástupce Lelek k dohodě o vině a trestu přistoupil, protože se souzený mimo jiné k činnosti přiznal. „Bylo to společensky škodlivé jednání. Ale s přihlédnutím k osobě obžalovaného a jeho postoji k procesu jsem přesvědčen, že mohl být uložen trest, který není spojen s přímým výkonem trestu,“ vysvětlil po skončení hlavního líčení.

Tulácký způsob života

„Jak sám o sobě řekl, žije tuláckým způsobem života,“ řekl soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Lukáš Svrček, který obviněného muže poslal v sobotu 27. února do vazby.

V té strávil na den přesně tři měsíce. Státní zástupce se obával, že by se český občan s trvalým bydlištěm na úřadě jednoho středočeského města chtěl vyhýbat trestnímu stíhání. Jako první na případ upozornil server Aktuálně.cz.

Za výhrůžky smrtí Babišově rodině hrozí muži s ‚tuláckým způsobem života‘ až osm let za mřížemi

Číst článek

Policie střežila Babišův dům od 8. ledna, ve stejnou dobu také o celém případu informovala premiéra. Na sociálních sítích se následně objevily fotografie s premiérovou manželkou Monikou, které ji zachytily na dovolené v Dubaji. V té době se přitom kvůli zhoršené koronavirové situaci nedoporučovalo z Česka vycestovat.

Pravost fotografií následně premiér potvrdil v diskusním pořadu CNN Prima News. Uvedl tam, že svou manželku „vyhnal pryč, protože se bála“.

Radiožurnál zjistil, že muž byl již v minulosti odsouzen Obvodním soudem pro Prahu 1 za vyhrožování romskému sdružení. Z případu tehdy vyšel s podmínkou.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme