Policie přestala hlídat školy v Praze, po autorovi výhrůžky střelbou stále pátrá

Pražská policie zaznamenala na sociální síti výhrůžku střelbou na neurčené škole. Posílila proto dohled v okolí škol a informovala jejich vedení. Stále pátrají po autorovi výhrůžky. Podobný případ policie řešila 10. června, poté zadržela 16letého mladíka, který vyhrožoval střelbou v blíže nespecifikované škole v Česku.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:45 24. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Policie na svém Twitterovém účtu krátce po 16. hodině odpolední informovala, že jelikož se výhrůžka vztahovala ke konkrétnímu času a ten již uplynul, byla opatření v okolí pražských škol ukončena. Policisté se budou případu věnovat v rámci běžného výkonu služby. Pátrání po pachateli je v kompetenci středočeské policie, jelikož tam případ vyšel najevo.

V Nemyčevsi střílel muž na dvoře domu a nepřestal ani po příjezdu policie. Nakonec pro něj letěl vrtulník

Číst článek

Pražský policejní mluvčí Jan Daněk dříve uvedl, že se zvýšený dohled týkal všech škol v Praze. Výhrůžka na sociálních sítích se podle jeho informací objevila v neděli. Podrobnější informace o anonymu či bezpečnostních opatřeních policie nebude komentovat.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v této souvislosti upozornil na náklady bezpečnostního nasazení ve výši až statisíců korun, které může stát od pachatelů vymáhat. „Takovéto věci nejsou legrace, stojí to velké peníze policii i školy, které musejí přijímat další bezpečnostní opatření. Člověk, který něco takového udělá, jakkoli se bude obhajovat tím, že to bylo v žertu, tak bude čelit příslušným následkům,“ řekl Hamáček novinářům s tím, že náklady policie vyčíslí pro případné trestní řízení. 

Nedávný případ vyhrožování střelbou na školách skončil ještě téhož dne zadržením 16letého mladíka. Mladík se k činu přiznal, po zadržení uvedl, že výhrůžku nemyslel jakkoli vážně. Je podezřelý z přečinu nebezpečné vyhrožování. S ohledem na jeho věk mu hrozí poloviční trestní sazba, tedy trest odnětí svobody až na půl roku, případně zákaz činnosti.

Kromě trestněprávní roviny je v tomto případě ale i reálná možnost vymáhat po podezřelém škody způsobené dotčeným subjektům, podle policie může jít o škody v řádu desítek milionů korun.

Za dostatečné zabezpečení škol je odpovědný v první řadě jejich zřizovatel a situace se na jednotlivých školách může lišit, uvedlo dnes ministerstvo školství. Úřad již dříve vypsal na podporu zabezpečení škol a školských zařízení dva dotační programy za celkem 26 milionů korun. Peníze ministerstvo rozdělilo 364 školám. Bezpečnost na školách je jedním z kritérií, které kontroluje Česká školní inspekce.

Jelikož se výhružka vztahovala ke konkrétnímu času a ten již uplynul, byla opatření v okolí pražských škol ukončena. Policisté se budou případu věnovat v rámci běžného výkonu služby. Pátrání po pachateli je v kompetenci středočeské pol., jelikož tam případ vyšel najevo.

16:09 – 24. 06. 2019

3 20

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme