Vyjádřil se po okupaci, kdy odvaha nebyla levná, vysvětluje Zemanovo mlčení k 21. srpnu mluvčí Ovčáček

Prezident Miloš Zeman čelí především na sociálních sítích vlně kritiky za to, že se nevyjádřil k 49. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvu do Československa. Radiožurnál se proto zeptal hradního mluvčího, proč hlava státu nevystoupila k jednomu z nejvýraznějších momentů československé historie.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman a ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vyjádřil se pan prezident nějakým způsobem k 49. výročí okupace Československa?
Pan prezident se již vyjádřil krátce po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. V době, kdy odvaha nebyla levná, odmítl vyslovit souhlas s okupací a nastupující normalizací. Na základě tohoto svého statečného postoje byl propuštěn ze zaměstnání.

Tato situace se za normalizace opakovala ještě dvakrát. Jinými slovy řečeno, pan prezident se projevil odvážně v době, kdy odvaha nebyla levná, dnes se bohužel k tomuto smutnému výročí vyjadřují lidé, kteří za normalizace spokojeně chrochtali u koryta.

Vzpomínky okupanta: Bratrská pomoc v Československu? Utlačovali jsme a pošlapávali národ

Číst článek

Nebude se tedy k historické události nijak vracet?
Pan prezident, a tady hovořím ze svého hlediska, ukázal osobní příklad, jak postupovat v takových situacích. V době totality pan prezident okupaci řekl prostě ne a toto ne řekl tváří v tvář totalitní moci, to je myslím to nejdůležitější. Ve veřejném prostoru mnohdy zaznívají na adresu různých výročí planá slova a slovutné hyperboly. Říkají to ale lidé, kteří žili za normalizace v šedé zóně, nebo prostě byli součástí tehdejšího režimu, ať už komunistické strany Československa nebo přidružených stran.

Pan prezident byl za normalizace ze zaměstnání třikrát vyhozen. V prvním případě právě za nesouhlas s okupací, nevím, proč by měl víc dodávat.

Ani z pozice prezidenta republiky se tedy nehodlá k této významné události vracet?
Pan prezident se k takovým událostem vyjadřuje takřka každodenně, když hovoří o tom, že Česká republika musí být suverénní zemí, která nabídne občanům důstojný život, bude trvat na svých zásadách a nebude se před nikým ohýbat.

To je přece poselství, které pan prezident říká takřka každodenně například při svých setkáních s občany. Jednoduše naše poučení z 15. března 1939 a 21. srpna 1968 je, že se nesmíme před nikým ohýbat a toto poselství pan prezident sděluje velmi často.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme