Vyjadřování názorů patří k základním právům, říká advokát o protičínských protestech

Několik potyček už musela řešit česká policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Aktivisté například nahradili dvě čínské vlajky na Evropské třídě těmi tibetskými, policisté pak kvůli tomu zadrželi 12 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zadržela 12 lidí, kteří na Evropské třídě vyměnili několik čínských vlajek za tibetské

Policie zadržela 12 lidí, kteří na Evropské třídě vyměnili několik čínských vlajek za tibetské | Foto: Filip Jandourek

Strážci zákona dali pokutu i muži, který pochodoval s tibetskou vlajkou po Hlávkově mostě.

Pražská policie se brání tím, že muže nezatkla ani nezadržela, prý nevadila ani vlajka, kterou demonstrant nesl. Zasahovali jen kvůli obavám z narušení bezpečného průjezdu prezidentské kolony. Aktivisté ale mluví o bránění svobodnému vyjádření názorů.

Advokát Václav Vlk za těmito případy vidí přehnanou úřední iniciativu a služební horlivost pořádkové policie.

„To znamená, mám tady pokyn, zpravidla z nejvyšších míst - na tom není také nic špatného, policie je přece nějakým způsobem řízena – že nesmí dojít k žádnému incidentu, protože ta návštěva je mimořádně důležitá,“ vysvětluje advokát.

„A pak je ta horlivost až taková, že zasahuje do základních práv a svobod občanů České republiky, ke kterým patří demokratické vyjadřování názorů, a to i způsobem, který se někomu může zdát nevhodný nebo omezující,“ řekl advokát ve vysílání Radiožurnálu.

Čína podle prezidenta Zemana investuje letos v Česku 95 miliard korun

Číst článek

Policisté podle něj můžou legitimovat demonstranty, aniž by existovalo podezření, že se něčeho dopustili. Například pokud by vstupovali do vozovky nebo se vyskytovali v místě, kde se posléze bude vyskytovat chráněná osoba, v tomto případě čínský prezident.

„Ale ta legitimace sama o sobě neznamená, že je může takzvaně perlustrovat, buzerovat a zneužívat své pravomoci,“ upozorňuje advokát a doplňuje:

„To znamená, výkon toho vrchnostenského dozoru musí být takový, aby policie přiměřeně dbala na to, aby jednak chráněná osoba nebyla ohrožena, ale ten, kdo v České republice má právo projevit ostře nesouhlasný názor, ho měl možnost projevit, a to i tím způsobem, aby ho ta chráněná osoba viděla.“

Český rozhlas, Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme