Stovky studentů během protestu #VyjdiVen opustily školy. Chtějí bránit ústavní hodnoty

V Česku začala ve čtvrtek v poledne stávka studentů na obranu ústavních hodnot. Na několika místech v Praze i v jiných městech se sešly stovky lidí. K protestu, který vyhlásili studenti DAMU, se přihlásilo přes 300 škol po celé zemi. Iniciátor stávky #VyjdiVen Luboš Louženský řekl, že akce nemá zpochybňovat volební výsledek, je namířená proti premiérovi v demisi a šéfovi ANO Andreji Babišovi a prezidentovi Miloši Zemanovi.

Praha (Aktualizováno: 17:20 15. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před budovou pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění byla v poledne zhruba stovka lidí. Někteří měli v rukou plakáty s bývalým prezidentem Václavem Havlem, vidět byla i česká vlajka nebo parodie prezidentské standarty s nápisem „Pravda vítězí?“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stovky studentů během protestu #VyjdiVen opustily školy. Natáčela reportérka Tereza Chlubná

Část studentů se po půl hodině rozešla, mnozí se ale přesunuli k Národnímu divadlu, kde na náměstí Václava Havla začal ve 13.30 happening.

Na piazzetě se podle ČTK shromáždily zhruba tři stovky lidí, někteří z nich se podepisovali pod výzvu iniciativy #VyjdiVen.

'Zachraňme demokracii'

Na Váslavském náměstí se v poledne sešlo podle stejné tiskové agentury zhruba 150 lidí pod sochou svatého Václava. Byli mezi nimi studenti, ale i zaměstnanci, kteří vyšli ven z kanceláří poblíž centra.

Lidé cinkali klíči, četli citáty prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a skandováním „Není nám to jedno!“ vyjadřovali nespokojenost nad současnou politickou situací.

V dejvickém kampusu se do výstražné stávky zapojilo podle pořadatelů kolem 900 studentů, které přišli podpořit i jejich pedagogové. Happeningem, kdy vyšli ze školních budov, vyzvali veřejné činitele k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

Výzva studentů zamíří do Senátu. 'Cením si, že k dění nejsou lhostejní,' prohlásil Štěch

Číst článek

Společnou akci zde pořádali studenti Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické, přišla ji podpořit i skupina studentů Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy, která má ve zdejším kampusu také budovu.

Studenti svůj názor vyjadřovali i transparenty jako „ČT nedáme", „Mluvit pravdu" nebo „Zachraňme demokracii".

Na pražském Albertově, který je s protesty studentů historicky spjat, se sešlo podle ČTK několik stovek lidí. Na podpis petice se stála dlouhá fronta. Shromáždění organizovali studenti Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, podpořila je i vedení fakult.

Protesty v Plzeňském kraji

Zhruba pětistovka vysokoškoláků ze Západočeské univerzity v Plzni podle ČTK půl hodiny stávkovala v hlavním kampusu na Borech na obranu ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

Čtvrteční protesty studentů

Studentská výzva určená nejvyšším ústavním činitelům žádá prezidenta, aby plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhán. Další požadavek směřuje k vládě v demisi, která nemá konat zásadní a personální kroky a nemá vytvářet nové ústavní pořádky. Do výstražné stávky se zapojila většina vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a dalších univerzitních městech. Protestovali i studenti z několika desítek gymnázií a dalších středních škol.

Přečetli a podepisovali výzvu na podporu nezávislosti veřejnoprávních médií a proti některým krokům prezidenta Miloše Zemana a vlády v demisi.

Na plochu před fakultu elektrotechnickou také obkreslili křídou svoje stopy v barvách trikolóry, které symbolizovaly, že jsou připraveni vyjít do ulic kdykoliv znovu, když nebudou souhlasit s tím, co se děje.

Další studenti se sešli v centru města před budovami filozofické a pedagogické fakulty. Forma byla stejná.

Akci podpořili také středoškolští studenti, například Církevního gymnázia Plzeň, soukromého Gymnázia Františka Křižíka Plzeň a také Gymnázia Blovice a Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy elektrotechnické Plzeň.

Protesty v Olomouckém kraji

Do výstražné stávky na obranu společenských a ústavních hodnot se v Olomouci podle ČTK zapojilo několik stovek studentů Univerzity Palackého.

Studenti vyšli z fakultních univerzitních budov a shromáždili se na několika místech Olomouce, kde bylo možné zároveň podepsat studentskou výzvu. Někteří účastníci demonstrací drželi státní vlajky a transparenty.

Do protestu se zapojila také část studentů olomouckého Gymnázia Hejčín neboGymnázia Jana Opletala v Litovli na Olomoucku.

V poledne bylo také plné mladých lidí například prostranství před pedagogickou fakultou nedaleko centra města. Účastníci tak dali najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě.

Protesty na Vysočině

Asi tři stovky studentů z havlíčkobrodského gymnázia a střední zdravotní školy se podle ČTK v poledne připojily k výstražné stávce studentů na obranu ústavních hodnot. Někteří s transparenty kritizujícími prezidenta a premiéra, jiní s červenými kartami nebo pravítky v rukou.

'Hanba, otevřete brány,' volali lidé před Pražským hradem. Demonstrovali za svobodu slova a médií

Číst článek

Při protestech mohli lidé připojit podpisy pod výzvu, která mimo jiné požaduje, aby byl premiérem jmenován člověk, který získá důvěru Sněmovny a nebude trestně stíhán.

„Kde to můžu podepsat?" reagovala jedna z žen, když míjela protestní shromáždění havlíčkobrodských studentů.

Obdobná byla situace v Jihlavě, kde se před budovou gymnázia sešlo podle ČTK asi dvě stě protestujících. Ke stávce se přidali i středoškolští studenti ve Žďáru nad Sázavou, Třebíči, Telči na Jihlavsku nebo Moravských Budějovicích na Třebíčsku.

Protesty v Hradci Králové

Také protestního shromáždění na Masarykově náměstí v Hradci Králové se zúčastnilo podle ČTK několik set studentů středních a vysokých škol. Přišli je podpořit i lidé, kteří se s jejich požadavky ztotožňují.

„Pro nás byl impulzem inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana, který považujeme za nepřijatelný," řekl jeden z organizátorů hradeckého shromáždění Lukáš Hypius.

Protesty v Ostravě

Na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě podpořily podle ČTK výstražnou stávku studentstva asi dvě stovky lidí. K protestu se kromě středoškolských a vysokoškolských studentů připojili i divadelníci. Mezi nimi například ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. 

Někteří protestující přišli na náměstí vybaveni řehtačkami či metry s odkazem na výzvu, aby se všem měřilo stejným metrem. Někteří také přišli s hesly jako: „Zeman, Babiš, Okamura=naše noční můra" nebo „ANO smrdí od hlavy".

Protesty v Ústí nad Labem

Asi dvě stovky lidí se podle ČTK v poledne zúčastnily protestního shromáždění v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Kromě studentů UJEP se u lavičky Václava Havla sešli i někteří vyučující a obyvatelé města. Do celorepublikové akce se v Ústeckém kraji zapojily i dvě desítky středních škol. Studenti kritizovali především Zemana a Babiše.

Protesty ve Zlíně

Asi stovka studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati vyšla podle ČTK před budovu rektorátu na náměstí T. G. Masaryka, aby dali najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě. K akci se připojily také některé střední školy ve Zlínském kraji.

Výzva studentů #VyjdiVen

Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty.

Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají destruktivní následky pro náš stát a celou společnost a kategoricky je odmítáme.

Především požadujeme:

  • Aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.
  • Aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.
  • Aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme