Vyjednavači ČSSD odmítli čtyřkoaliční vládu

ČSSD nevstoupí do čtyřkoaliční vlády s ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených, kterou navrhuje premiér Mirek Topolánek. Po večerním setkání vyjednavačů sociální demokracie v Lidovém domě to novinářům řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Spolupráci s ODS navíc podmiňuje omluvou Topolánka za výroky jeho tajemníka Marka Dalíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"Museli jsme se shodnout na tom, že se nezapojíme do projektu čtyřkoalice s termínem voleb na jaře 2008. Je připraven návrh reformního programu pro případnou koaliční vládu sociální demokracie s ODS a lidovci pod názvem Agenda 2010," oznámil Paroubek.

ČSSD je totiž podle Paroubka připravena jednat o sestavení vlády s mandátem až do řádných voleb. "Samozřejmě to může být i na dobu o něco kratší, do podzimu 2009," řekl předseda sociální demokracie na dotaz ČTK. Vyjednávači ČSSD svým rozhodnutím potvrdili dosavadní vyjádření představitelů strany.

Paroubek zopakoval, že ČSSD bude chtít od ODS a jejího předsedy Mirka Topolánka omluvu nebo distancování se od výroků Topolánkova tajemníka Marka Dalíka o přetahování některých poslanců ČSSD na stranu občanských demokratů. Sociální demokracie chce také vysvětlení výroků o tom, "že to jednání s námi je vlastně jenom jako".

"Pokud to vyjádření bude poskytnuto a ta omluva, no tak můžeme pokračovat," zopakoval předseda ČSSD svou podmínku pro další vyjednávání o podobě vlády. "Předpokládám, že to promptně pan předseda Topolánek udělá během zítřka," míní Paroubek. Termín jejich případné schůzky zatím nebyl stanoven. "My si zavoláme a uvidíme," dodal šéf ČSSD.

Dalík začal podle Mladé fronty Dnes jednat s poslanci ČSSD a snaží se je přetáhnout na stranu ODS. Údajně chce, aby oslovení poslanci ČSSD podpořili vládu ODS bez sociální demokracie, jen s KDU-ČSL a Stranou zelených. Dalík v dnešním prohlášení označil zveřejněné informace za své soukromé vyjádření s tím, že podle něj je to pro Paroubka záminka k odmítnutí čtyřkoalice.

Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová dnes řekla, že nevidí důvod, proč by se Topolánek měl omlouvat, neboť Dalík podle ní není zástupcem ani ODS, ani vlády. Topolánek by podle Němcové měl nicméně vůči svému tajemníkovi "vyvodit závěry".

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme