Vyjednavači se shodli na definitivní verzi koaliční smlouvy

Koaliční smlouva, na jejíž konečné podobě se dnes shodli vyjednavači sociálních demokratů, lidovců a unionistů, zmiňuje mimo jiné bezplatné zdravotnictví. Proti původnímu návrhu ČSSD ale dokument nezaručuje bezplatné veřejné základní, střední a vysoké školství. Koalice chce také hledat širší shodu pro reformu důchodů, podporovat rodiny s dětmi a změnit systém sociálních dávek tak, aby se vyplatilo pracovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: Stanislav Peška

Soudnictví chtějí vládní strany reformovat tak, aby se posílila vymahatelnost práva. Stát bude pomáhat těm, kdo si z finančních důvodů nemůže soudní řízení dovolit. Koalice slibuje, že předloží zákon o referendu. Novou podobu má mít občanské, pracovní, trestní, obchodní i úpadkové právo, píše se mimo jiné v dokumentu. Koaliční partneři ho podepíšou v pondělí. Následující den se pak očekává jmenování nové vlády.

S. Gross: Kritické hlasy ve straně zvládneme

Premiér Stanislav Gross ve vysílání Radiožurnálu uvedl, že kritické hlasy ve své straně zvládne. Doslova řekl: "Tady žádný problém nebude." Někteří poslanci sociální demokracie si totiž nejsou jisti, jestli novou vládu podpoří. Kabinet premiéra Stanislava Grosse se přitom bude opět opírat o těsnou stojedničkovou většinu a potřebuje tedy každý hlas. Gross také uvedl, že v kabinetu by se mělo objevit minimálně šest nových tváří.

Koalice dohodla rozdělení ministerstev, posoudí to ještě stranická grémia. Lidovci dál povedou své dosavadní resorty - zahraničí, dopravu a životní prostředí, a to ve stejném personálním složení. Unionistům zůstává informatika, nově povedou obranu a spravedlnost. Zbytek bude řídit sociální demokracie. Šéf unionistů Pavel Němec v Grossově vládě povýší na vicepremiéra. Stejně tak Zdeněk Škromach a Milan Šimonovský, který má ve funkci vicepremiéra vystřídat Cyrila Svobodu. Podrobněji ZDE.

Nový premiér odmítá, že by pouze oprášil koaliční vládu Vladimíra Špidly. Podle něho projde kabinet podstatnými změnami nejen co se týče programu a priorit vlády, ale i personálního složení. Upřesnil, že kabinet oživí několik nových osobností: "V každém případě, pokud by někdo chtěl slyšet čísla, tak se v nové vládě objeví podle mého názoru minimálně šest - sedm nových tváří. A to těžko lze považovat za něco, co by nebyla změna," míní úřadujucí předseda ČSSD.

Gross nevnímá podráždění některých poslanců ČSSD nad dohodou lídrů koalice o rozdělení ministerských postů jako zásadní problém: "Každý kdo dělá nějakou oblast, cítí v té své to nejdůležitější. Pokud někdo dělá zahraniční politiku, tak určitě ho nejvíce zajímá, kdo bude ministrem zahraničí. Takže je jasné, že ti, kteří dělají oblast, kterou nebude spravovat sociální demokracie mohou být a nepochybně do jisté míry budou zklamáni. A já vám říkám, strana bude hlasovat jednotně, věci budeme debatovat a že je zvládneme," předpověděl.

Premiér Gross také nepřímo potvrdil, že ho na postu ministra vnitra nahradí současný šéf civilní rozvědky František Bublan.

Pro některé poslance problém v rozdělení křesel

M. Kalousek | Foto: Marta Myšková

Předsedovi zahraničního výboru sněmovny Vladimíru Laštůvkovi se nelíbí, že v čele ministerstva zahraničí zůstane Cyril Svoboda. Výsledek politických jednání Laštůvka sice repektuje, požaduje ale změnu práce ministerstva zahraničí: "Pro mě je nepředstavitelné, abych zvedl ruku pro vládu, v níž ministerstvo zahraničí bude pokračovat stejně, jako doposud."

Sociální demokrat Radim Turek z branného výboru sněmovny zase není spokojen s tím, že ministerstvo obrany mají převzít unionisté a ministrem se zřejmě stane Karel Kühnl. Turek uvedl, že má s rozhodováním o vládě velký problém.

Podle poslance Miloše Titze si resort obrany měla ČSSD jednoznačně ponechat: "Mě to prostě připadá jako naprosto nepřijatelná tendence! Odpovědnost neseme a takovýmto způsobem vlastně jmenujeme lidi do tak závažné funkce, protože my nejsme neutrální stát. My jsme členy aliance a dokonce se chceme podílet dokonce na vytváření branné a zahraniční politiky EU. To není legrace!"

Reakce některých sociálně demokratických poslanců nepřekvapila ministra Pavla Dostála: "Já bych teď mohl říci, že je to pro mne překvapující, ale já budu mluvit pravdu: není to pro mne překvapení, protože zatím na jednáních, která proběhla, tak někteří z těchto poslanců vyjadřovali své názory proti některým personálním záležitostem jiných stran velice ostře." Dostál nicméně doufá, že všichni poslanci z jeho strany budou nakonec loajální a vládu podpoří.

M. Kalousek: Je poslanecký klub ČSSD jednotný?

Za riziko pro sestavení vlády považuje postoj některých poslanců ČSSD předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Jedním z rizik je odpověď na otázku, zda sedmdesátičlenný klub sociální demokracie je jedním politickým subjektem, nebo několika subjekty. Já stále ještě věrohodnou odpověď na tuto otázku nemám," prohlásil před novináři Kalousek.

Dohodu o vládní spolupráci mají sociální demokraté, lidovci a unionisté podepsat v pondělí v Poslanecké sněmovně.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme