Vyjednávací týmy ODS, TOP 09 a VV čeká další kolo jednání

Už počtvrté se dnes v podvečer schází nejužší vyjednávací týmy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Bavit se mají o výstupech stranických expertů z jednotlivých programových oblastí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři TOP 09, ODS a VV Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John | Zdroj: ČTK

Zavedení přímé volby prezidenta, klouzavého mandátu pro poslance, kteří se současně stanou i ministry, nebo zapojení sociální demokracie do debaty o důchodové reformě - to jsou jen některé věci, na kterých se doposud shodli vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Řešení třecích ploch

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by se dnes měla řešit některá sporná místa, na která zatím experti narazili:

Přehrát

00:00 / 00:00

K jednání K9 se vyslovil i M. Kalousek

„Očekávám, že budeme projednávat některé třecí plochy, které vzešly z odborných skupin, Nemyslím, že bude tématem zdravotnictví, protože odborná skupina je teprve v počátku - tam jim budeme muset nechat nějaký čas.“

Také předseda Věcí veřejných Radek John řekl Radiožurnálu, že mluvit se teď bude hlavně o rozporech mezi stranami. Korupce podle něj přijde na přetřes později v týdnu:

„My tu korupci děláme v komisích a ještě jsme nedodělali celou oblast, protože to je justice, bezpečnost - mnoho témat a pokud komise nepřinese nějaké rozpory, tak to řešit nebudeme, protože už se nezdržujeme v K9 shodami - těch je hodně,“ pochvaloval si John

Zatím bez neuralgického bodu

Podle vyjednavače TOP 09 Petra Gazdíka by postupně nejužší tým měl vyřešit i citlivá místa mezi stranami jako je například zdravotnictví:

„Komise postupují ve své práci, myslím, že dokonce jedna se má tento týden dostat k závěru. Tak už budeme řešit finální věci. Mě velmi těší, že jednání jdou celkem dobře. Zatím jsme nenarazili na neuralgický bod, který bychom nebyli schopni překonat,“ ocenil Gazdík.

S jakými prioritami na jednání jde, Radiožurnálu řekl také první místopředseda ODS David Vodrážka:

„Pro mě je priorita určitě důchodová reforma, protože to je věc, kterou musíme mít dostatečně vydiskutovanou. A dofinalizování platby školného, jakým způsobem. Protože ODS chce školné odložené, TOP 09 říká, že by měla být platba téměř na dřevo. Budeme hledat nějaký rozumný kompromis tak, aby škola dostala peníze téměř ihned, nicméně student aby platil v rámci nějakého odloženého školného, nebo v průběhu toho.“

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme