Vyjednávání na radnicích bude pro ODS těžké, píše MfD

Deníky se věnují sestavování koalic na radnicích po víkendových komunálních volbách. Mladá fronta Dnes se zaměřila na situaci ODS, která sice v Praze zvítězila, ale v jiných městech ji čekají vyjednávání. Vzniku první soukromé věznice v Rapoticích u Brna se věnují Lidové noviny. Právo zjistilo, že ministr vnitra Ivan Langer nezískal 600 milionů korun na obnovu policejních služeben. Čeští kardiochirurgové podle Hospodářských novin patří ke světové špičce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Celostátní deníky rozebírají vyjednávání o koalicích na radnicích a magistrátech. Jak připomíná Mladá fronta Dnes, ODS v mnoha obcích zvítězila. V Praze má nadpoloviční většinu, takže může vládnout sama. Jinde se ale bude prosazovat těžko. Například v Ostravě volilo občanské demokraty téměř čtyřicet procent lidí. Pokud se ale nedohodnou s druhou ČSSD možná nakonec paradoxně skončí v opozici. Tak to v Ostravě dopadlo i před čtyřmi lety.

První česká soukromá věznice v Rapoticích u Brna možná za tři roky stát nebude. Zjistily to Lidové noviny. Podle nových úředníků, kteří přišli na ministerstvo spravedlnosti s Jiřím Pospíšilem, je totiž celý projekt předražený o víc než půl miliardy korun. Stavbu káznice pro pět set vězňů zaplatí soukromý investor a bude ji dvacet pět let provozovat. Stát mu peníze bude vracet ve splátkách.

Podle Pospíšilových úředníků to je chvályhodný postup, projekt se ale musí státu vyplatit. Rapotické vězení má být nadstandardní, vybavené jednolůžkovými pokoji, knihovnou či fotbalovým stadionem. A to je podle vnitra zbytečný luxus. Náměstek ministerstva František Steiner říká, že je nutné splnit všechny normy, ale blaho vězňů není nejdůležitější. Musíme si uvědomit, že ti lidé tam budou za trest, dodává.

Jak zjistil deník Právo, ministerstvo vnitra nemá 613 milionů korun na modernizaci policejních služeben. Ty mají být vybavené výpočetní technikou a část z nich čeká rekonstrukce. Šéf resortu Langer ji chtěl financovat prodejem domu ve vlastnictví resortu. Peníze ale musely jít nejdřív do státního rozpočtu a vláda se je rozhodla použít jinak.

Obnova služeben se tak bude financovat z úspor a škrtů v rozpočtu ministerstva vnitra. Ivan Langer přitom už v září prohlásil, že pokud rekonstrukce neskončí do konce roku, odvolá policejního prezidenta Vladislava Husáka. Ten ale tvrdí, že vše běží podle harmonogramu.

Hospodářské noviny píšou o české kardiochirurgii. Ta patří ke světové špičce. I proto přežívá srdeční infarkt devadesát pět lidí ze sta. V České republice je hustá síť dvaadvaceti center pro léčbu nemocí srdce. Záchranáři jsou dobře proškolení. V sanitkách mají k dispozici elektrokardiograf. Kardiologická centra provádějí u tří čtvrtin pacientů s infarktem angioplastiku, tedy roztažení cév. Loni jich bylo přes dva tisíce, dřív se jich dělalo ročně čtyřicet.

Kardiochirurgie je velmi výnosný lékařský obor, protože složitější operace stojí až půl milionu korun. O pacienty se lékaři z jednotlivých pracovišť, kterých je zbytečně moc, přetahují. Na srdeční bypass se tak čeká místo půl roku na začátku devadesátých let jen čtrnáct dní. Přes to všechno ale stále na nemoci oběhové soustavy umírá asi polovina lidí. Tak jako v jiných evropských zemích, dodávají Hospodářské noviny.

Češi si také lékařů považují nejvíc ze všech povolání. Vyplývá to z výsledků výzkumu veřejného mínění, které rozebírá Právo. Naopak nejmenší prestiž mají uklízečky, poslanci a kněží. Lékařská profese je vnímaná spíš jako poslání. Její obliba navíc může spočívat i v tom, že jsou lidé na zdravotnících životně závislí. Lékaře totiž občas potřebuje každý z nás. Obecně negativní postoj k vysoké politice zase v očích Čechů diskredituje zákonodárný sbor.

Populární profese jsou i vědec, učitel na vysoké škole, soudce, programátor či projektant. Oproti předloňskému výzkumu na žebříčku prestiže postoupila i některá dělnická povolání jako truhláři nebo soustružníci.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme