Vyjednávání o nové vládě spěje k závěru

Tři týdny po volbách dostává podoba budoucí české politiky pevnější obrysy. Jednání o složení nové vlády se chýlí ke konci a už večer by mohla být koaliční smlouva dokončena. Podle informací z Lidového domu se ale dnes podepisovat nebude. Špidlova vládní koalice totiž tak chce udělat nikoliv na stranické, ale na neutrální půdě. První příležitost k tomu bude už zítra ve sněmovně, kdy si noví poslanci budou volit svého předsedu a místopředsedy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla a J. Kasal | Foto: René Volfík

Špičky sociálních demokratů, unionistů a lidovců se sice už shodly na programu vlády, ale i přesto mezi nimi zůstává několik sporných bodů. Spor je především o to, zda má prohlášení o společné vládě podepsat všech 101 poslanců sociálních demokratů, lidovců a unionistů s tím, že vyjádří podporu Špidlovu kabinetu na celé funkční období. Nelíbí se to především unionistům, lidovci navrhují kompromis - při jednání o důvěře vládě hlasování zákonodárců po jménech.

Další spory se v Lidovém domě povedou o ministerská křesla. Předsednictvo unionistů podle Karla Kühnla trvá na nominaci svých tří kandidátů na vládní posty. "Za Unii svobody-DEU by ve vládě měli být kolegové Petr Mareš na ministerstvu kultury a jako místopředseda vlády, Robert Kolář na ministerstvu pro místní rozvoj a Vladimír Mlynář na ministerstvu bez portfeje." Sociální demokraté ale už dříve dali najevo, že k nominaci senátora Koláře mají výhrady. Unionistům se také nelíbí nominace Jiřího Rusnoka na funkci ministra průmyslu a obchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Kühnl - kdo za US do vlády

Prozatím je tedy jisté pouze rozdělení resortů mezi ČSSD a Koalici. Lidovci a unionisté mají ve Špidlově vládě obsadit šest resortů z celkových sedmnácti.

To, že rozhovory o složení kabinetu mezi sociálními demokraty, lidovci a unionisty by večer mohly být završeny, Radiožurnálu ráno potvrdil úřadující šéf Unie svobody-DEU Ivan Pilip. "Vzhledem k tomu, co všechno už je projednáno a dohodnuto, tak se zdá, že otázek, které zbývají, je tak málo, že by mělo být možné je dnes vyřešit." Podle Pilipa by bylo žádoucí už dnes koaliční smlouvu uzavřít i z toho důvodu, že v úterý začíná ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny, na které se bude volit její vedení. "A to by bylo dobré dělat ve chvíli, kdy je dohoda o všech dalších věcech také hotova."

Předseda sociální demokracie a hlavní vyjednavač o příští vládě Vladimír Špidla už v neděli večer informoval prezidenta Václava Havla o svém návrhu na personální obsazení kabinetu. Nový premiér by podle Havlova mluvčího Ladislava Špačka mohl být jmenován zítra. S jmenováním nového kabinetu pak prezident počítá v pondělí 15. července.

Poslanci se mezitím připravují na zítřejší ustavující schůzi nové sněmovny. Ještě tento týden budou moci zvolit vedení dolní komory protože po dnešku už mají jedenáctičlennou volební komisi. Rýsují se už také jména kandidátů jednotlivých stran do vedení Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté uvažují o tom, že předsedou by mohl být Lubomír Zaorálek a místopředsedkyní Jitka Kupčová. Lidovci navrhnou na místo dalšího místopředsedy současného šéfa jejich klubu Jana Kasala, unionisté hovoří nejvíce o nominaci Hany Marvanové.

Jasno už mají komunisté, kteří dnes rozhodli, že jejich zástupcem ve vedení sněmovny bude dosavadní předseda poslanců KSČM Vojtěch Filip. Podle místopředsedkyně komunistů Zuzky Rujbrové podpořili Filipovu nominaci všichni členové klubu. Ještě před tím Filip prohlásil, že komunistům se nelíbí představa budoucí vládní koalice, podle které by vedení dolní komory měl tvořit předseda a šest místopředsedů. Filip prohlásil, že KSČM se kloní k počtu čtyř až pěti místopředsedů.

Jana Zemanová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme