Vyjednávání o nové vládě začne pozítří

Poprvé od okamžiku, kdy šéf sociální demokracie a premiér Vladimír Špidla oznámil svou rezignaci, se schází vládní koalice. Má dohodnout postup při zítřejší oficiální demisi kabinetu a také začít hledat řešení politické krize. Vyjednávání o nové vládě odstartuje pozítří, kdy prezident Václav Klaus zahájí konzultace s ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Unionisty i komunisty prezident vynechal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: René Volfík

Podle místopředsedy ČSSD a ministra práce Zdeňka Škromacha se bude také zabývat agendou, kterou vláda, byť bude v demisi, musí ještě udělat. "Klíčový pro tento i nastávající kabinet je rozpočet příští rok."

Místopředseda lidovců Jan Kasal hlavně očekává, že úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross sdělí koaličním partnerům podrobnosti k Špidlově rezignaci a k tomu, jak si představuje budoucnost současné koalice."Nás bude především zajímat, zda pořád ještě platí koaliční smlouva, protože ta nebyla vypovězena a očekávám také, že pan úřadující předseda Gross nastíní další fungování tohoto koaličního souboru."

Jednat dnes budou také všechny poslanecké kluby. Klubu Unie svobody přitom hrozí, že se rozpadne. Zvažovat své setrvání v něm totiž budou Marian Bielesz a Tomáš Vrbík, kteří už na jaře ze strany odešli. Poslanec Vrbík Radiožurnálu svůj chystaný krok předem ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. "Unie svobody na tom republikovém shromáždění ukázala, že její reflexe nedůvěry, kterou jí vyslovili voliči ve volbách, je velmi malá. Průběh sjezdu se spíš nesl v pocitu uspokojení z působení Unie sobody ve vládě než v modelu kritiky a já si myslím, že Unie svobody by se spíš měla zabývat tím, jak plnit sliby, které dala."

ODS s oběma odpadlíky už začala vyjednávat o přestupu. Potvrdila to místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. "Vím, že se vedla nějaká jednání s dvěma poslanci Unie svobody Bieleszem a Vrbíkem. Pokud by se rozhodli, tak by se poměr sil změnil a mohlo by to vést k tomu výsledku."

Pokud by Bielesz a Vrbík přestoupili do ODS, zvrátilo by to poměr sil ve sněmovně. Z opozice ODS, KSČM by se rázem stala většina. V takovém případě by snadno prosadila předčasné volby.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Aleš Heřmánek, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme