Vyjednávání o novém kabinetu začalo

Začalo jednání o nové vládě. Premiér Vladimír Špidla podal dopoledne demisi a prezident Václav Klaus ji přijal. Hlava státu poté pověřila odstupující vládu, aby do jmenování nových ministrů dočasně vedla stát dál. Pak se sešel s úřadujícím šéfem ČSSD Stanislavem Grossem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Poslední je šéf lidovců Miroslav Kalousek. Unionisty ani komunisty prezident k jednání o vládě nepozval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Vladimír Špidla podal demisi do rukou prezidenta Václava Klause, a ten ji přijal. Prezident zároveň pověřil Vladimíra Špidlu a všechny dosavadní ministry výkonem funkce do doby, než bude ustavena nová vláda. "Použiji-li terminologii z firem a podniků, tak s jistou nadsázkou by se dalo říct, že bych si velmi přál, aby se tato dočasná vláda soustředila na věci provozní, nikoli investiční."

Vladimír Špidla zhodnotil vcelku kladně působení své vlády a prozradil, jaký byl jeho nejtěžší okamžik. "Lidsky nejtěžší pro mne bylo období povodní, protože to byla některá rozhodnutí, která byla osudová, a jsem rád, že s odstupem těch dvou let je vidět, že nám nikdy neselhal úsudek."

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross byl prvním politikem, který dnes sdělil prezidentovi Václavu Klausovi svou představu nové vlády. Po jednání prohlásil, že chce sestavit takovou vládu, která by dokončila celé volební období a která by se při hlasování o důvěře neopírala o hlasy KSČM. "Je zapotřebí se také podívat na to, že jedna věc je hlasování o důvěře vládě, a druhá věc je běžná politická praxe, kde si myslím, že bude zapotřebí, ať už bude jakékoli řešení, tak bude nutné dát opozici větší možnost aby se mohla podílet se na spravování této země, protože i pozice nese odpovědnost za vývoj ve státě."

Vladimír Špidla a Václav Klaus | Foto: Stanislav Zbyněk

Na Pražském hradě skončila už i schůzka prezidenta Václava Klause s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Ten potvrdil, že v žádném případě jeho strana nepodpoří vládu, kterou bude sestavovat Stanislav Gross v duchu současné koalice. Občanští demokaté také trvají na požadavku předčasných voleb. "Existuje několik možností, jak dojít k dřívějším volbám a existuje několik modelů vlád, které by k takovým volbám mohly přivést, a já vám v žádném případě neřeknu v této chvíli, jaký model preferujeme."

Zatím není jasné, jestli už dnes padne jméno toho, kdo novou vládu sestaví.

Nejčastěji se v souvislosti se sestavením nové vlády mluví o Stanislavu Grossovi. Ten se ale úvahám o složení budoucího kabinetu vyhýbá. Podle něj by nová vláda měla mít silnější mandát než ta Špidlova. "Pokud budu pověřen jednáním, tak samozřejmě bych se snažil, aby ta vláda měla v poslanecké sněmovně silnější pozici, ale uvidíme, jak co půjde."

K jednáním o nové vládě prezident Václav Klaus nepozval koaliční Unii svobody, a na Hrad nepojede ani zástupce opozičních komunistů. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček si myslí, že tím hlava státu dělá chybu. "Pan prezident proklamoval, že je nadstranický prezident a že bude jednat napříč politickým spektrem a já si myslí, že má ještě dost prostoru, aby to naplnil."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová, Viktorie Hošková, Vlasta Valentová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme