Vyjednávání o platech učitelů pokračuje

Ministryně školství Petra Buzková nevzdává boj o navýšení platů pedagogů v příštím roce o více než 7 procent. Ministru financí Bohuslavu Sobotkovi dnes proto předložila své návrhy v této oblasti a jednání nad možnými variantami budou pokračovat příští týden. Školské odbory jako jediné nesouhlasily se sedmiprocentím navýšením mezd, na kterém se s vládou dohodli ostatní odboráři. Začínající učitelé by se tak totiž dočkali jen necelých osmi set korun navíc a učitelé před penzí asi 1100 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Petra Buzková | Foto: Stanislav Zbyněk

"Já si v tuto chvíli netroufám hádat, jakou máme šanci finanční prostředky na toto navýšení mezd získat," přiznala po schůzce s ministrem financí Petra Buzková. Podle ministerstva školství má totiž vláda při sestavování rozpočtu na příští rok ztíženou situaci tím, že nyní nemůže počítat s výtěžkem daňových změn, které minulý pátek neprošly Poslaneckou sněmovnou.

Podle ministra Bohuslava Sobotky se teď především zpracují propočty jednotlivých variant na zvýšení platů učitelů a jejich dopady na výdajovou stránku rozpočtu. "Na příští schůzce bychom projednávali některé otázky restrukturalizace výdajů v rámci kapitoly ministerstva školství a řešili bychom rovněž problematiku větší motivace pro kraje a obce tak, aby prováděly pružnějším způsobem optimalizaci sítě školských zařízení."

Školské odbory i nadále trvají na původně plánovaném růstu platů o 13 procent. V pořadu Radiožurnálu Otázka dne to potvrdil jejich předseda Jaroslav Rössler. "Dlouhodobý záměr předpokládal, že posílení objemu prostředků na platy v letošním roce bude v minimální variantě 7 miliard, v maximální variantě 9,1 miliardy. Pokud by se podařilo dohodnout v tomto rozmezí navýšení objemu mzdových prostředků, tak bych samozřejmě musel být spokojen."

Začínající učitelé by se po sedmiprocentním navýšení dočkali necelých osmi set korun navíc a učitelé před penzí asi 1100 korun. S tím ale školské odbory podle svého šéfa Jaroslava Rösslera rozhodně nesouhlasí a nadále požadují 13procentní navýšení. "Je naprosto nespravedlivé, aby přetrvával stávající stav, protože to byli učitelé, zejména učitelé základních škol, jejichž tarify byly nastaveny nespravedlivě nízko a už plných deset let čekají, že se tato situace zlepší." Jaroslav Rösler ale zároveň zdůraznil, že v případě neúspěchu stávka učitelů nebude.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme