Vyjednávání o podpoře nové vlády bude po víkendu pokračovat

Rozhovory o podpoře nové vlády budou pokračovat příští týden. Podle premiéra Jiřího Paroubka pravděpodobně v úterý nebo ve středu. Někteří sociální demokraté totiž hrozí, že ve sněmovně pro staronovou koaliční vládu nebudou hlasovat. Objevují se dokonce úvahy o vzniku levicové frakce v ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Marta Myšková

Podle Mladé fronty Dnes by v ČSSD měla během 14 dnů vzniknout levicová frakce. Zakladatelem by měl být Jan Kavan, členy pak třeba Zdeněk Škromach nebo Jaroslav Palas. Bývalý ministr zemědělství ale v programu Radiožurnálu zformuloval postoj k vedení strany takto: "To já samozřejmě vždycky respektuji."

Netajil se však výhradami, které ke špičkám ČSSD má. Nelíbí se mu třeba to, že stranu posouvají do politického středu. "Myslím si, že je to chyba, navíc v sociální demokracii existuje jakýsi vnitřní problém, kdy spousta sociálních demokratů je závislá na svých funkcích ve státní správě."

Premiér Jiří Paroubek chce s nespokojenými sociálními demokraty znovu jednat. Nynější nedohoda totiž ještě nic neznamená. "No já znám sociální demokracii za 15 a půl roku; já jsem ji také pomáhal budovat, takže znám psychologii našich lidí."

Nespokojence by mohl umlčet silnější vliv ČSSD na ministerstvu zahraničí. Ve hře je funkce prvního náměstka. Spekuluje se o českém velvyslanci v Rusku. "Já bych řekl, že Jaroslav Bašta velice překvapil a že to může být jeden z kandidátů, kterého sociální demokracie panu ministru Svobodovi navrhne."

Ministr zahraničí Cyril Svoboda je prý takovéto změně nakloněn. Ani tento ústupek však nemusí podporu nové vládě zajistit. Sociálně demokratický poslanec Vladimír Laštůvka totiž stále nechápe, proč je premiérem Paroubek, a ne původně navrhovaný diplomat Kohout. "Já jsem nepochopil, v čem je tohle lepší."

Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme