Vyjednávání o radarové základně v Brdech potrvá zřejmě rok

O umístění amerického radaru ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku rozhodne parlament za rok. Zatím je sněmovna rozdělená. Komunisté a sociální demokraté zařízení odmítají. Občanští a křesťanští demokraté podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. To by byl důležitý argument i pro ČSSD, která ale trvá na referendu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Sociální demokraté plánují další schůzky s americkým velvyslancem v Česku Richardem Graberem. Svůj postoj k základně strana sjednotila a víc přiostřila. "Tato základna není žádný závazek, který bychom měli vůči Spojeným státům," řekl stínový ministr zahraniční Lubomír Zaorálek.

Strana podle něj shrnula poznatky za několik let. "To není pravda, že se to ví. Přece všichni víme, že se vedly pouze rozhovory technické, které byly důvěrné. Ty nesměřovaly k ničemu, protože všichni, kteří se jich zúčastňovali, ať to byl pan premiér Špidla nebo ministr Tvrdík, zdůrazňovali, že nemají žádnou kompetenci v této věci rozhodovat. To znamená, že to byly pouze technické konzultace," uvedl Zaorálek.

Přiznal však, že coby předseda sněmovny před dvěma lety nevěděl, že vláda v čele s ČSSD schválila konzultace k umístění americké základny v Česku.

Definitivní rozhodnutí o záměru umístit na našem území americký radar udělá parlament zřejmě za rok. "Počítám, že to bude tak první čtvrtletí roku 2008," uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová. a nevyloučila, že během měsíců se postoj politiků změní.

"Je to nabídka, o které stojí za to vážně uvažovat. Tím jsem ale rozhodně neřekla, že už teď předem se zavazuji, že budu hlasovat tak či onak," říká Parkanová.

Sociální demokraté a Strana zelených nesouhlasí s tím, že radar by neměl být záležitostí celé Severoatlantické aliance, ale smlouvy pouze dvou zemí - Česka a USA. Podle Zaorálka by to mohly nelibě nést další členské země NATO.

Ministryně obrany Parkanová to odmítá. Systém je podle ní budován tak, aby ho v budoucnu mohlo NATO využít: "Jak Spojené státy, tak NATO mají zájem, aby se tyto systémy propojily a ty systémy jsou už teď koncipovány tak, aby k propojení v budoucnosti dojít mohlo."

Odpůrci umístění amerického radaru v Česku pokračují v protestech. Na příští týden připravují další akce.

Blanka Černá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme