Výjezd hasičů k zabouchnutým dveřím může volajícího přijít na tisíce korun

Hasiči se proti své vůli stávají zámečníky. Lidé je zneužívají k otevírání zabouchnutých dveří domů a vozidel, i když nejde o život. Hasiči ale mohou za zbytečný výjezd chtít i několik tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasičská cisterna | Foto: Jan Rosenauer

Hasiče voláme, pokud je ohrožený život, zdraví nebo majetek. To se může stát, i když si zabouchneme dveře - například pokud v bytě máme léky, které nutně potřebujeme, když jsme třeba nechali zapnutý plynový spotřebič nebo v bytě zůstalo malé dítě či nemohoucí člověk. O tom, jestli je výjezd nutný, rozhoduje operátor tísňové linky.

„Většina těch případů, kdy jde o neoprávněné žádání našich jednotek na místo, je odfiltrována už na úrovni operačního střediska. To znamená, ten volající je odkázán například na soukromé firmy, zámečníky a podobně,“ vysvětluje mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Problém ale je, že někteří volající operátorům lžou. Když potom velitel na místě zjistí, že není důvod k zásahu, vrátí se jednotka zpátky na základnu.

„Pokud by se dokázalo, že šlo o úmyslné zneužití jednotky, tak tomu volajícímu hrozí pokuta až 20 tisíc korun, pokud se bavíme o fyzických osobách,“ dodává Jaroslav Mikoška.

Konkrétně v Jihomoravském kraji hasiči loni zasahovali u 1200 takových případů. Tyto výjezdy spadají pod takzvanou technickou pomoc a tvoří více než polovinu všech zásahů.

Nejčastěji volají lidé, kteří se snaží dozvonit na staršího příbuzného, o kterého mají strach. Nebo v bytě někdo upadne, zraní se a snaží se boucháním upozornit sousedy, kteří následně hasiče zavolají. Výjimečné prý nejsou ani případy, kdy rodič odejde třeba kouřit na balkon a dítě ho tam zavře.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme