Roste počet výjezdů záchranářů, kdy nejde o ohrožení života nebo zdraví

V Česku dlouhodobě roste počet výjezdů záchranářů. Rok od roku ale přibývá i výjezdů, u kterých by přitom stačilo například jen ošetření praktickým lékařem. Například na jižní Moravě je jich až 15 procent. Jde o situace, kdy lidé přehánějí v popisu svého zdravotního stavu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka v centruPrahy

Přibývá výjezdů záchranářů, které nejsou nezbytné | Foto: René Volfík

Pracovníci dispečinku jihomoravské záchranky denně vyřizují asi 700 žádostí o výjezd. Musí umět posoudit, jestli je stav volajících natolik závažný, že zásah záchranářů opravdu potřebuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé si podle záchranářů stále pletou Zdravotnickou záchrannou službu s lékařskou pohotovostí. Například na jihu Moravy se až 15 procent výjezdů nakonec netýká ohrožení života nebo zdraví.

Průměrně jihomoravští záchranáři vyjíždějí asi 280krát denně, z toho je zhruba každý sedmý výjezd zbytečný.

Lidé totiž někdy podávají zkreslené informace. Dispečink například dostane informace o masivním krvácení ruky, ale na místě se ukáže, že jde jen o drobné poranění. Může se tedy stát, že by sanitky mohly chybět na jiných místech, kde jsou opravdu potřeba.

Záchranáři by vůbec nemuseli řešit třeba psychózy způsobené užitím omamných látek nebo alkoholu. Může jít i o případy, kdy lidé neberou svoje léky nebo nechodí k praktickému lékaři a svůj zdravotní stav dlouhodobě neřeší. Ten se zhorší natolik, že si záchranáře už musí zavolat.

Když senior upadne, podlaha dá vědět ošetřovatelům. V Borohrádku mají unikátní podlahu s čidly

Číst článek

Stačí domácí lékárnička

Jindy je od začátku hovoru s operátorem jasné, že situace není tak závažná a vyřešila by ji domácí lékárnička. Tu ale podle záchranářů lidé často nemají a odmítají převzít odpovědnost za své zdraví.

Někteří navíc záměrně zveličují závažnost svého stavu, aby si pro sebe zajistili okamžitou péči.

Ve správně vybavené lékárničce by určitě neměly chybět běžné léky na bolest, horečku, alergie, střevní potíže, potom dezinfekce, obvazový materiál nebo gel na drobné popáleniny.

Lidé by také měli zohlednit věk jednotlivých členů domácnosti – například pro dospělé mít léky ve formě tablet, ale pro děti sirup.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme