Klánovického vraha poslal soud na 25 let za mříže. Konrád pro sebe žádá doživotí

Pražský městský soud uložil v pondělí takzvanému klánovickému vrahovi výjimečný trest. Recidivista Oldřich Konrád má ve vězení strávit 25 let. Verdikt není pravomocný. Odsouzený pro sebe požaduje doživotí a ponechal si lhůtu pro podání odvolání. Stejný postup zvolila také žalobkyně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětadvacet let vězení uložil pražský městský soud takzvanému klánovickému vrahovi. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jedenapadesátiletý recidivista Oldřich Konrád si má výjimečný trest odpykat mimo jiné za to, že před třemi lety zastřelil mladého hledače pokladů v pražském Klánovickém lese.

K činu se přiznal, vraždil prý proto, aby mladík s detektorem kovů neobjevil jeho ukrytý lup. „Já se omluvám za své trestné činy a lituju toho," řekl Konrád před verdiktem.

Soud Konráda uznal vinným také z pokusu o těžké ublížení na zdraví, vloupání nebo nedovolené ozbrojování. Ve vězení má muž strávit 25 let, Konrád ale pro sebe žádá kvůli své neutěšené finanční situaci doživotí.

„Podmínky pro doživotí nejsou ve vašem případě splněny," vysvětlovala soudkyně Hana Hrnčířová. Totéž si myslí i státní zástupkyně, která navrhovala odnětí svobody na 25 až 30 let.

Na doživotí trval Konrád i po vyhlášení rozsudku. Nechal si proto lhůtu pro podání odvolání, ve kterém by žádal nejpřísnější trest. Překvapený byl i jeho advokát Jaroslav Filip. „S tímhle jsem se ještě nesetkal, je to trochu proti zdravému rozumu," podotkl Filip.

Vražda v Klánovickém lese

Recidivista Oldřich Konrád vraždil v Klánovickém lese v červnu 2014. Na třiatřicetiletého amatérského hledače s detektorem kovů začal střílet, protože se muž shodou náhod dostal do okolí skrýše, v níž si Konrád schovával lup z desítek krádeží v rodinných domcích.

Dvěma výstřely svou oběť minul, dalšími třemi ji však zasáhl do hlavy. Druhý den se na místo vrátil a kvůli zahlazení stop polil mrtvého benzínem a zapálil. Ukryté věci přemístil do svahu nad obcí Srbsko, kam po svém dopadení dovedl policisty.

„Obžalovaný zvolil tu nejhorší možnou variantu, jak se zachovat v dané situaci. Poškozený prokazatelně neměl o jeho skrýši ani ponětí, dokonce se k ní ani nepřiblížil. Namísto toho, aby obžalovaný počkal, až odejde, prostě vytáhl zbraň a poškozeného zastřelil. Jeho následné počínání svědčí o tom, že jednal chladnokrevně a naprosto účelově," podotkla v pondělí soudkyně Hrnčířová.

Klánovická vražda zůstávala dlouho neobjasněná, protože Konráda s obětí nespojovalo vůbec nic. Jediným vodítkem bylo to, že v lese se střílelo ze stejné zbraně jako v Počernicích. Policisté proto museli pachatele chytit při obdobném vloupání, což se jim podařilo v prosinci 2015. K vraždě se doznal po čtvrt roce.

Další přečiny recidivisty Konráda

Půl roku před vraždou v Klánovicích si Konrád podle rozsudku málem připsal další oběť. Na Boží hod vánoční střílel v Dolních Počernicích po sousedovi lidí, které těsně předtím vykradl. Muže, jenž ho pronásledoval, zasáhl do hýždě.

„Soud vzal při ukládání trestu v úvahu celou minulost obžalovaného, který zahájil trestní kariéru ve 23 letech, a to pokusem vraždy," připomněla soudkyně.

Konrád tehdy zazvonil u bytu muže, jemuž zasadil dva údery do hlavy a dvě rány do hrudníku bodákem. Když ho zadrželi sousedé, ohrožoval je nožem. Dostal sedmiletý trest, propuštěn byl však předčasně. Poté se živil krádežemi, za něž si následně odpykal pět let. Ani potom majetkové trestné činnosti nezanechal.

Konrád byl do roku 2006 ve vězení. Od té doby nepracoval, pouze občas načerno na stavbách.

Evelyna Kulíšková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme