Policie každý rok kvůli domácímu násilí vykáže přes tisíc lidí, nejčastěji se ho dopouští mladí muži

Každý rok policisté kvůli domácímu násilí vykážou z domu nebo bytu přes tisíc lidí. A letos to nebude jinak. Jenom mezi lednem a říjnem muselo domácnost nuceně opustit 1060 agresorů, nejčastěji mladí muži, vyplývá to ze statistik organizace Bílý kruh bezpečí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šikana, útok, pěst, pěsti, práce, násilí, domácí násilí, násilník

Institut vykázání se v Česku používá od roku 2007. Ilustrační foto | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

Nejmíň násilníků musí policie vykazovat z domů nebo bytů na Plzeňsku, v jižních Čechách nebo na Pardubicku. Podle Policejního prezidia je naopak těchto případů nejvíce na území hlavního města Prahy, v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Každé sedmé vykázání kvůli domácímu násilí je v Česku opakované. Letos to bylo 159 případů

Číst článek

Možnost vykázání mají policisté od roku 2007. Od té doby ji využili skoro ve 14 tisících případů. Nejvíc lidí muselo domácnost opustit v roce 2011, konkrétně jich tehdy bylo 1430.

Že jednoho násilníka musí policisté vykazovat opakovaně, se podle prezidentky Bílého kruhu bezpečí Petry Vitoušové stává poměrně často. „Jsou domácnosti, kde byl násilník během několika let vykazován například již popáté nebo pošesté,“ řekla Radiožurnálu.

Podle údajů Bílého kruhu bezpečí policisté z domácností nejčastěji vykazují muže, kterým je mezi 25 a 40 roky.

Vykázání na deset dní

Institut vykázání se v Česku používá od roku 2007. Funguje tak, že pokud policisté přijdou do bytu a zjistí, že tam někdo někoho napadal, můžou sami rozhodnout o tom, že násilník musí odejít.

Domácí násilí je genderový problém. Vinu nese vždy násilník, říká psycholožka

Číst článek

Důležité je, že se nesmí vrátit po dobu deseti dní, oběť násilí se během této doby může odstěhovat nebo třeba podat trestní oznámení.

Policisté v této lhůtě můžou kdykoli do domácnosti přijít a zkontrolovat, jestli se tam vykázaný člověk nevrátil. Pokud by ho tam našli, dopustil by se trestného činu.

Oběti domácího násilí se často stydí svůj problém ohlásit. V případě, že je někdo opakovaně bije, měli by se podívat například na webové stránky policie. Ta na nich doporučuje, aby napadení lidé v takovém případě vždycky zavolali na tísňovou linku 158.

Policisté přijedou, o násilí sepíšou zprávu a oběti doporučí další postup. V Česku je třeba síť azylových domů, kde oběti můžou dočasně bydlet. Bílý kruh bezpečí také doporučuje, aby se napadení nebáli na agresora podat trestní oznámení.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme