Vykolejená tramvaj zabila v Praze dva lidi a několik zranila

Dva lidi zabila ve středu ráno v půl sedmé tramvaj, která vykolejila v centru Prahy na Karlově náměstí. Její zadní vůz vjel do lidí na přeplněném nástupišti a porazil devětapadesátiletého muže a o pět let starší ženu odhodil pod projíždějící avii. Oba utrpěli velmi vážná poranění hlavy a na místě zemřeli. Dvě ženy s vážnými poraněními - 30letá žena má poraněnou páteř a otřes mozku, 44letá žena má vážná poranění hlavy - a jedna žena v šoku byly převezeny do nemocnice. Příčiny nehody se vyšetřují. Podle neoficiálních informací od vyšetřovatelů by mohla být příčinou nepřiměřená rychlost. Drážní inspekce ale má podle zákona na vyšetření příčiny nehody šedesát dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tragická nehoda tramvaje | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Co se stalo? Tramvaj číslo 22 sjížděla z Ječné ulice a v zatáčce na Karlově náměstí vykolejil zadní vůz. Na zastávce zůstali čtyři vážně zranění lidé, dva smrtelně. "Slyšela jsem tlumený náraz a potom vidím čoud z tramvaje. Vylezla jsem a viděla jsem ležet lidi, stála tam multikára, jeden tam dával jednomu na zemi první pomoci," popsala situaci prodavačka z obchodu u zastávky. Řidič tramvaje byl podle policie v šoku. Po dvou hodinách dopravní podnik odvezl první, nepoškozený, vůz tramvaje. Druhý vraceli na koleje další hodinu.

Nehodu nezpůsobil technický stav kolejiště. Radiožurnálu to řekl Zdeněk Žák, generální ředitel Drážní inspekce, která havárii vyšetřuje. Podle mluvčí dopravního podniku Michaely Kuchařové zatím nebyla zjištěna závada ani na tramvajové soupravě.

Dopoledne byly ve hře tři možnosti: "Zatím platí tři možné příčiny: technická závada na kolejišti, technická závada na vozidle anebo selhání lidského faktoru," řekl tehdy Radiožurnálu generální inspektor inspekce Zdeněk Žák. Teď bude podle Žáka také zjišťovat, zda Dopravní podnik hlavního města udělal vše pro to, aby podobným nehodám zabránil. "Bude vyslechnut řidič jednak policií, protože ta je zodpovědná za vyšetřování případné trestní odpovědnosti. Drážní inspekce zjišťuje příčinu té samotné události nikoli to, která konkrétní osoba ji zavinila." Podle neoficiálních informací vyšetřovatelů z místa nehody mohla být příčinou tragédie nepřiměřená rychlost tramvaje. Drážní inspekce ale má podle zákona na vyšetření příčiny nehody šedesát dní. Dnešní tragická nehoda je podle Žáka mimořádná nejen z hlediska Prahy, ale v rámci všech měst, kde tramvaje jezdí.

Zdravotní stav dvou zraněných žen zůstává velmi vážný. 30letou ženu s poraněním hlavy a mozku operují lékaři Vinohradské nemocnice. Mluvčí nemocnice Radiožurnálu řekl, že lékaři pacientce rekonstruují skelet mozku a obličejovou část. Operace potrvá ještě několik hodin. Druhá velmi vážně zraněná 44letá žena byla s úrazem hlavy odvezena z místa havárie Karlova náměstí do Všeobecné fakultní nemocnice. Zítra podstoupí další vyšetření a pak lékaři určí pokračování léčby.

Karlovo náměstí před Černým pivovarem bylo neprůjezdné i pro automobilovou dopravu celé tři hodiny.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová, Zuzana Bančanská, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme