Kvůli vykolejenému vlaku v Poříčanech nejezdí spoje mezi Prahou a Kolínem. Rychlíky nabírají zpoždění

Trať na železničním koridoru u Poříčan na Kolínsku zůstane po vykolejení vlaku uzavřená do středy. Hasiči během úterý ze dvou cisteren přečerpají toxický benzen, situaci budou monitorovat s pomocí chemické laboratoře. Zbylých 14 cisteren v noci správci železnic odpojili a převezli do Kolína. Na místě jsou náhradní cisterny, přečerpávání potrvá větší část dne, teprve poté mohou začít odklízecí práce, uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Aktualizováno Poříčany (Kolínsko) (Aktualizováno: 12:42 11. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nádraží

Nádražní hala pražského hlavního nádraží byla v úterý ráno zaplněná čekajícími cestujícími (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rychlíky jezdí odklonem přes Lysou nad Labem, můžou kvůli tomu nabírat zpoždění 20 až 80 minut. Podle webu Českých drah se to týká například spojů z Prahy do Varšavy, Budapešti nebo Žiliny.

Kolem 8. hodiny ráno měl na pražském hlavním nádraží největší odjezdové zpoždění Slovácký expres do Luhačovic přes Pardubice, a to o dvě hodiny. Podle jízdního řádu měl vyjíždět v 6.42. Další Slovácký expres, který měl jet o hodinu později, už byl ale zrušen úplně. 

Dopravci kvůli odkláněným vlakům zrušili i některé regionální spoje. Přerušený je třeba provoz na trati Český Brod-Kolín nebo Poříčany-Nymburk. Cestující musí na místě využít náhradní autobusovou dopravu. Kvůli nedostatečné kapacitě trati jsou dočasně zrušené i třeba městské spoje mezi stanicemi Praha-Satalice a Masarykovým nádražím.

⚠️ Z důvodu vykolejení nákladního vlaku ve stanici Poříčany je zastaven provoz v traťových úsecích Český Brod - Poříčany - Pečky a Poříčany - Sadská.

pid.cz/mimoradnost/?i…

17:33 – 10. 10. 2022

3 41

Nákladní vlak vykolejil v pondělí po 17. hodině. Lokomotiva skončila na boku a mimo koleje skončily i dvě cisterny. Podle dřívějších předpokladů měla být trať uzavřena do úterního dopoledne, podle aktuálních předpokladů bude provoz přerušen až do středy.

V Poříčanech zůstávají podle Správy železnic už jen dva převrácené vagony a lokomotiva, zbylých 14 cisteren v noci na úterý odpojili a převezli do Kolína. Z blízkého okolí začala preventivní evakuace obyvatel, teprve poté bude zahájeno přečerpávání benzenu do náhradních cisteren. Až potom bude možné vlak vrátit zpět na koleje.

Technicky přečerpávání zajistí drážní hasiči. Na místo přijeli i středočeští hasiči kvůli dohledu, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Z havarovaného vlaku v Poříčanech bylo v noci odpojeno a převezeno 14 cisteren. Na místě zůstávají jen 2 převrácené vagony a lokomotiva. Prioritou je bezpečnost obyvatel, začala preventivní evakuace z blízkého okolí. Poté bude zahájeno přečerpávání benzenu do náhradních cisteren.

08:06 – 11. 10. 2022

4 21

Příčinu havárie vyšetřuje Drážní inspekce, podle níž vlak nedovoleně projel návěstidlo s návěstí zakazující jízdu. „Další příčiny a okolnosti vzniku mimořádné události jsou nadále v šetření,“ dodal mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Škoda je podle prvních odhadů čtyři miliony korun, z toho 1,5 milionu na trati a 2,5 milionu na vlaku. Dva lidé, kteří byli ve vlaku, se lehce zranili. Souprava patří dopravci ČD Cargo. Kvůli možnému podezření na únik nebezpečné látky evakuovali v pondělí policisté obyvatele zhruba ve stometrovém okruhu od nehody.

sel, apa, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme