Výkonná rada ODS podpořila Topolánkovu vládu

Výkonná rada ODS jednomyslně odsouhlasila koaliční projekt s lidovci a zelenými. Poslance občanské demokratické strany pak požádala, aby vládu Mirka Topolánka podpořili při hlasování o důvěře. Pokud důvěru nezíská, dá Topolánek funkci předsedy ODS k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Topolánek po jednání širšího vedení nejsilnější parlamentní strany připomněl, že už před loňskými volbami slíbil, že nabídne svou funkci, pokud nesestaví stabilní vládu.

Hned na začátku dnešního jednání výkonné rady premiér oznámil, že ať už by strana podepisovala koaliční smlouvu s lidovci a zelenými, nebo se sociálními demokraty a KDU-ČSL, bere za dohodnutou vládu plnou politickou odpovědnost.

"V případě, že i kdybychom měli všech sto hlasů koaličních hlasů, a nezískali jsme důvěru, tak dávám k dispozici svou funkci," uvedl na tiskové konferenci. Na dotaz, kdo by ho mohl nahradit, řekl s úsměvem: "Vidíte za mnou tu ekipu nesmírně schopných mladých mužů?," poznamenal s pohledem na své místopředsedy.

Topolánek jednání výkonné rady charakterizoval jako věcné, otevřené, nikoliv však bouřlivé. Část ODS je nespokojena s rozdělením resortů mezi koaliční partnery a mnozí žádali, aby Topolánek odstoupil, když ani napodruhé s vládou neuspěje.

Nejsilnější kritika zní z pražské a středočeské organizace nejsilnější parlamentní strany. Tvrdí, že dohodnutá vláda je pro ODS nevýhodná a Topolánek se tím, že koaliční dohodu neprojednal ve výkonné radě, odchýlil od závěrů kongresu. Topolánek tak podle nich převzal osobní odpovědnost. I přes tyto výhrady ale už dříve svým poslancům doporučily Topolánkův tým podpořit.

Premiér začne vyjednávat o podpoře trojkoaličního projektu, která se může opírat o stovku hlasů, až po jmenování svých ministrů - a to jak o případné podpoře ČSSD jako celku, tak některých jednotlivců. Prezident Václav Klaus má k Topolánkově sestavě výhrady a zatím neřekl, kdy ji jmenuje.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme