Výkonná rada ODS pro přímou volbu prezidenta

Výkonná rada ODS v sobotu navrhla Václava Klause jako kandidáta na prezidenta a současně se vyslovila pro přímou volbu hlavy státu. Podle mluvčí občanských demokratů Michaely Maláčové to je v době převahy levicové politiky ve státě jediná cesta k tomu, aby se stal prezidentem kandidát ODS. Michaela Maláčová pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál zdůraznila, že Václava Klause ODS považuje za nejvhodnějšího budoucího prezidenta naší země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Petra Mášová

Vzhledem k tomu, že se z nadcházející volby prezidenta republiky stává nedůstojná a nepřesvědčivá záležitost, která neprospívá ani vážnosti postu prezidenta, ani naší zemi, je ODS pro přímou volbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Maláčová: V. Klaus kandidátem ODS na prezidenta

Výkonná rada ODS je také přesvědčena, že v době levicové vlády a převahy levice v parlamentu je přímá volba jedinou cestou k tomu, aby se prezidentem mohl stát kandidát ODS - Václav Klaus, který se těší velké veřejné podpoře, uvedla Maláčová.

Václav Klaus už ve čtvrtek oznámil, že přijme kandidaturu na funkci prezidenta, pokud ho jeho strana seriózně navrhne zároveň uvedl, že na nadcházejícím kongresu ODS v prosinci už nebude obhajovat předsednictví této strany. Z čela ODS tak Václav Klaus odchází po více než jedenácti letech.

Nevyloučil ale návrat do čela strany, pokud by v budoucnu hrozil její rozpad, a nebo se dostala do velmi vážných komplikací. Současnému prezidentu republiky Václavovi Havlovi skončí mandát na počátku února a podle Ústavy se nyní nemůže o úřad opět ucházet, protože ho vykonával dvakrát za sebou. Ve hře o post na Pražském hradě se už nyní zmiňuje několik jmen.

ČSSD hodlá svého prezidentského kandidáta vybrat v referendu. Toho by se měli zúčastnit bývalý šéf Lidového domu Miloš Zeman, ombudsman Otakar Motejl, ale i bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a profesor Univerzity Karlovy Martin Potůček. Komunisté preferují bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého. KDU-ČSL zase předsedu Senátu Petra Pitharta, ODA senátorku Jaroslavu Moserovou. Unionisté prosazují společného kandidáta celé vládní koalice.

Milan Kopp, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme