Výkonná rada ODS zrušila 18 místních organizací

Výkonná rada Občanské demokratické strany zrušila 18 místních sdružení strany kvůli přímé či nepřímé spolupráci s KSČM na komunální úrovni. Nejvíc zrušených buněk je v Moravskoslezském kraji, tam ODS končí ve čtyřech obcích. O licenci přišla ODS například v Aši, Rychnově nad Kněžnou, Konstantinových Lázních, Raspenavě či Králíkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec

Vedení občanských demokratů už dříve vyzvalo místní sdružení, aby do konce února spolupráci s KSČM na komunální úrovni ukončily. Podle předsedy strany Petra Nečase vysvětlovali tamní občanští demokraté svoji spolupráci s komunisty různě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Členové zrušených místních organizací neztrácejí členství v ODS, říká Petr Nečas.

"My chápeme, že ty příběhy nejsou černobílé, nicméně výkonná rada ODS rozhodla - a rozhodla poměrně drtivě - již na minulém jednání výkonné rady a dnes to opět potvrdila," prohlásil Nečas.

"Hlavně je tady usnesení kongresu, jako nejvyššího orgánu strany, a to usnesení mluví jednoznačně."

Přehrát

00:00 / 00:00

S ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem mluvil v pořadu Stalo se dnes Martin Dorazín

Rušení organizací nicméně neznamená, že by tamní občanští demokraté přestali být členy strany. Členové zrušených organizací mají podle usnesení tři měsíce na to, aby se přeregistrovali do jiného místního sdružení.

"Nikdo z nich nepřestává být členem ODS, jenom se musí přeregistrovat," zdůraznil předseda strany.

"V případě, že v těch místních sdruženích dojde k nějakému pohybu - ve smyslu odmítnutí té spolupráce - tak samozřejmě se to vezme v potaz v těch následujících týdnech a měsících," uzavřel Nečas.

„Samozřejmě členové, kteří nesouhlasí s důvodem zániku tohoto sdružení - nesouhlasí tedy s rozhodnutím výkonné rady - tak se mohou obrátit na smírčí výbor, který posoudí zda opravdu toto místní sdružení porušovalo usnesení kongresu, který jasně řekl, že spolupráce s komunisty na komunální úrovni v koalicích není možná,“ doplnil Jiří Pospíšil.

Senátní model volby je nejpravděpodobnější

Jiří Pospíšil také dnes na stranickém grémiu informoval vedení o probíhajících jednáních na téma přímé volby prezidenta.

"Pokud budeme chtít - jako vládní koalice - prohlasovat přímou volbu, pak není možné prohlasovat změnu Ústavy bez hlasů sociální demokracie," naznačil ministr spravedlnosti nutnost nadstranického kompromisu.

Jako nejpravděpodobnější model přímé volby označil Pospíšil dvoukolový volební systém, kdy do druhého kola postupují dva nejúspěšnější kandidáti.

Uvnitř ODS jsou také četní zastánci tzv. australského modelu. V tomto systému má volič několik hlasů a nevolí pouze jednoho kandidáta, ale hned několik. Na volebním lístku kandidátům přiřazuje i pořadí.

ČSSD navrhuje prodloužit funkční období prezidenta na 6 let a spojit jeho volbu s jinými.

"My tento návrh nepodporujeme. A to z toho důvodu, že v zásadě jde o jakousi formu volebního inženýrství," odmítá tento návrh Pospíšil.

Martin Dorazín, Věra Pfeifferová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme