Výkupní cena solární energie má být nižší

Výkupní cena energie ze slunečních elektráren by mohla být nižší. Sněmovna definitivně podpořila vládní návrh zákona, který umožní Energetickému regulačnímu úřadu snižovat výkupní ceny z fotovoltaických zdrojů podle návrtranosti investic do projektu. Novela nyní zamíří do Senátu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely

Solární panely | Foto: SXC/Johan Bolhuis

Novela zákona se týká slunečných elektráren postavených po roce 2011, kde je návratnost investice nižší než 11 let. Energetický regulační úřad bude moci libovolně snižovat výkupní ceny v okamžiku, kdy klesne doba návratnosti vstupních investic do solárních panelů a zařízeních spojených s výrobou elektřiny ze sluneční energie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci souhlasili se snížením výkupních cen elektřiny ze solárních elektráren. V Ozvěnách dne jsme hovořili s předsedou Energetického regulačního úřadu Josefem Fiřtem.

„Přijetí novely ve sněmovně vítám. Umožňuje reagování ERÚ na podmínky, které vznikají na trhu. Ať je to v oblasti vztahu mezi výrobci a odběrateli, ale hlavně z hlediska podmínek, které respektují inflaci, změnu technologií, cen a podobně,“ uvedl v Ozvěnách dne Josef Fiřt, předseda Energetického regulačního úřadu.

Podle odborníků má novela pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. „Zabrání tomu, aby pokračoval současný princip, který kvůli neúměrné podpoře fotovoltaiky a nemožnosti zásahu ERÚ přerostl v boom ve fotovoltaikách. Ty se utrhly od normálního způsobu stanovování podpory, která platí pro všechny obnovitelné zdroje,“ uvedl.

Boom podle něj znemožnil ostatním zdrojům využívajícím obnovitelné zdroje energie, připojovat se do soustavy. „Blokuje vlastně kapacitu na připojování těchto zdrojů,“ dodal předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Schválení omezení podpory solárním elektrárnám požadovali v otevřeném dopise od poslanců zástupci ČEZ, E.On a Pražské energetiky. Varovali, že jinak prý ceny pro všechny zákazníky poskočí nahoru o desítky procent.

„V žádném případě to není o desítky procent. V současné době zvýšení činí něco kolem 1,5 procenta. V rámci celkové ceny elektřiny je nezajímavé a malé. Doposud byly ceny elektřiny zvyšovány hlavně liberalizací trhu a do budoucna bude tato položka taktéž významná,“ řekl Rádiu Česko Jaromír Řehák, předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupci ČEZu, E.onu a Pražské energetiky apelují v otevřeném dopise na poslance, aby na schůzi schválili omezení podpory solárním elektrárnám. Více Petr Holub z ministerstva životního prostředí a Jaromír Řehák z České fotovoltaické průmyslové asociace.

Novelu zákona poldle něj asociace podporuje. „Změna je velmi nutná. Máme zájem na tom, aby se fotovoltaický sektor dlouhodobě rozvíjel. A ne, abychom dva roky instalovali fotovoltaické panely, a pak by vše skončilo proto, že by to mohlo mít v budoucnosti významnější dopady do cen,“ uvedl.

Také podle ministerstva životního prostředí je situaci potřeba urychleně řešit. Jak Rádiu Česko řekl Petr Holub, ředitel Odboru udržitelné energetiky a dopravy na MŽP, fotovoltaika má s poklesem své investiční ceny velmi zvýhodněné podmínky oproti jiným zdrojům. Vládní návrh, který je nyní ve sněmovně, podle něj tu situaci uspokojivě řeší.

„Od roku 2005, kdy platí zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, vzrostla cena elektřiny pro domácnosti z 2,70 na 5,70 a příspěvek na obnovitelné zdroje se zvýšil ze 4 haléřů na 17 haléřů. Zde je vidět, kde leží hlavní problém zdražování elektřiny,“ uvedl Holub.


Řehák na Rádiu Česko doplnil, že Česká fotovoltaická průmyslová asociace chce, aby Energetický regulační úřad vyhlásil výkupní ceny pro následující rok do konce června. „Pokud neznáme na následující rok výkupní ceny, nemůžeme plánovat svoje projekty a banky je nemohou financovat,“ uvedl.

Ministerstvo životního prostředí podle Holuba tuto připomínku akceptuje. „Je to něco, co přispěje ke stabilitě podnikatelského sektoru v oboru obnovitelných zdrojů,“ řekl.

Předvídatelnost výkupních cen

Také podle Michala Hrnčíře z advokátní kanceláře Ambruz & Dark by schválený návrh mohl znesnadnit přístup k financování ze strany bank. Komplikuje podle něj předvídatelnost výkupních cen pro následující období.

„Investoři, kteří chtějí své projekty realizovat za současných výkupních cen, musí elektrárny fyzicky připojit do konce roku. Pokud již dnes nemají smlouvu o smlouvě budoucí o připojení s distributorem a nemají zažádáno o územní rozhodnutí a stavební povolení, pravděpodobně to nestihnou. Výnosnost jejich projektů pak bude záviset na nových cenách, které podle dnes schválených pravidel stanoví ERU na podzim,“ uvádí Hrnčíř.

„Vzhledem k tlaku na snížení cen by měl Energetický regulační úřad využít dnes schválených nových mantinelů a výkupní ceny snížít výrazněji než v minulých letech,“ dodal.

Výkupní ceny pro rok 2011 musí být oznámeny do 30. listopadu letošního roku.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme