Vyléváním alkoholu poškodíte čistírny vod, varuje prodejce Heger

Ministr Heger vyzval prodejce, aby lahve bez nabývacích dokladů s neporušeným kolkem zatím neničili. Ministerstvo financí a celníci musí podle něj nejprve určit přesný postup. Pokud by obchodníci, případně samotní výrobci začali ve velkém vylévat alkohol tajně do kanalizace, hrozilo by poškození čističek odpadních vod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená čistírna odpadních vod v Nepomuku | Foto: Plzeňský kraj

Odpad přeměňují v čističkách mikroorganismy. Na vyčištění jednoho litru etanolu nebo metanolu ovšem potřebují asi tisíckrát víc vzduchu.

„Pokud tam tyto látky přitečou ve velkém množství, dojde nejdřív k deficitu kyslíku pro mikroorganismy a ke zhoršení účinku čištění. Následně může na menších čistírnách dojít až ke kolapsu samotné čistírny,“ potvrdil technolog pitných a odpadních vod Tomáš Hloušek ze Středočeských vodáren.

Přehrát

00:00 / 00:00

Technolog pitných a odpadních vod Tomáš Hloušek ze Středočeských vodáren v pořadu Stalo se dnes

Nelegální vylévání alkoholu tak podle něj může čističky v menších obcích zcela zničit. Obnova mikroorganismů pak může přijít až desítky tisíc korun.

Vypuštěný etanol už před týdnem zasáhl čističku odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. Látku tam vypustila do odpadu likérka Drak. Teď ji zřejmě čeká správní řízení a pokuta, která může jít až do miliónů korun.

Igor Maňour, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme