Vymáhání alimentů z ciziny je stále komplikovanější

Vymáhání alimentů po rodiči, který žije v zahraničí, je v posledních letech těžší. Placení výživného na české děti se vyhýbají hlavně Španělé a Italové. Zdržují soudní řízení a často také tají majetek, aby jim soud vypočítal nízké alimenty. Před dvěma lety poslali cizinci na své potomky téměř 21 milionů korun, vloni už o dva méně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Andrea dlouho čekala, že se s bývalým manželem na placení výživného pro dceru dohodne. Jenže otec, který žije ve Spojených státech amerických, se k tomu neměl. Potom, co se Andrea vrátila s dcerou z Ameriky zpět do Česka, začala po bývalém partnerovi vymáhat alimenty. Spor se proto dostal k soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vymáhání alimentů po rodiči, který žije v zahraničí, je v posledních letech těžší. Více zjišťovala Petra Benešová

„V březnu 2013 jsme měli po telefonu soudní stání, kdy jsem se musela k celé situaci vyjádřit. Jsou to peníze na dceru. Měl by mít odpovědnost a konečně se začít starat,“ říká Andrea. Otec se ale opakovaně proti výživnému odvolával.

„Za loňský rok jsme dostaly přibližně 900 dolarů. Tento rok jsme dostaly 5000 dolarů.“ Každý měsíc by měl otec platit na dceru 350 dolarů, zatím ale posílá jen padesát.

Podobnou zkušenost má i Darja Schmiedová z Dolních Dunajovic, která vymáhá alimenty po Rakušanovi. Na dceru neplatil sedm let.

„Za celou dobu, co mi neplatil, mi dluží 960 tisíc. Zatím to vypadá, že alespoň třetinu vybojujeme. Bylo to těžké. Dcera je moje třetí dítě. Musela jsem mít dvě, tři práce, abych je uživila,“ stýská si Darja Schmiedová.

Nepoctiví rodiče, kteří odmítají platit na děti, jsou v posledních letech vynalézavější. Často ukrývají majetek, popisuje Zdeněk Kapitán, ředitel brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, který pomáhá s vymáháním alimentů z ciziny:

„Máme tady samozřejmě účelové převody na příbuzné. Zbavují se majetku, využívají černé koně. Když převedu majetek na nějakou třetí osobu, která není v příbuzenském poměru, dá se taková osoba bohužel těžko dohledat.“

Nejčastěji se vyhýbají placení Italové

„Italové všeobecně velmi špatně spolupracují. Nereagují na urgence. Objem nevymoženého výživného z Itálie se blíží přibližně milionu eur,“ dodává Kapitán.

České úřady jsou ale ve vymáhání alimentů ze zahraničí úspěšnější než ve vzdálenější minulosti. Zatímco v roce 2010 cizinci zaplatili zhruba jen 12 milionů korun, před dvěma lety to bylo už o devět více. Vloni se ale opět částka snížila na 19 milionů korun. Podle Kapitána za to může doznívající ekonomická krize a často velká zadluženost rodičů.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme