‚Nejlepší vánoční dárek.‘ Senát schválil návrh placení náhradního výživného místo neplatičů

Za neplatiče alimentů bude výživné na děti platit stát, který je bude po dlužnících vymáhat. Senát to schválil ve středu. Úřady práce budou na nezaopatřené dítě vyplácet maximálně 3000 korun měsíčně, a to nejvýše dva roky. Státní pokladnu to bude stát zhruba miliardu korun ročně. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Maláčové se náhradní výživné týká asi 24 tisíc dětí. Ročně by stát vyplatil 881 až 891 milionů korun | Foto: CC0 Public domain, pixabay.com | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že náhradní výživné se týká odhadem 24 000 dětí. Přesnější počet by měla přinést evidence, s níž zákon počítá.

Částka byla podle ministryně zvolena kvůli tomu, že výživné se pohybuje nejčastěji mezi 2500 až 2900 Kč měsíčně. Minimální výživné by mělo do budoucna činit 1000 korun, uvedla.

Maláčová připustila, že zákon o náhradním výživném neřeší nízkou vymahatelnost dlužného výživného. Změnit to chce další právní úpravou v rámci novely občanského zákoníku, kterou se zabývá Sněmovna. Ve hře je kromě zabavení řidičského průkazu, rybářského či loveckého lístku také zákaz vstupu na sportovní a kulturní akce pro dlužníky.

Sláva! Dnes prošel Senátem náš návrh na náhradní výživné. Už zbývá jen podpis pana prezidenta. Po 15 letech je tu konečně pomoc pro asi 24 000 dětí, a to je skvělá zpráva.

13:21 – 16. 12. 2020

5 62

Schválení zákona označila Maláčová za „nejlepší vánoční dárek“. který kdy dostala a který dostaly i nezaopatřené děti, o něž se jeden z jejich rodičů nechtěl postarat. Podle ministryně je to morální povinnost státu.

Advokát a senátor Václav Láska (Senátor 21) označil neplatiče výživného za „idioty“. Podle něj by měl zákon postihnout ty, kteří platit nechtějí, a vyřizují si tak účty s matkou či otcem dítěte.

Podmínkou poskytnutí náhradního výživného bude podle předlohy to, že rodič - samoživitel už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně. O státní alimenty by žádal krajský úřad práce.

Aby děti nevstupovaly do dospělosti se závazkem. Návrh na omezení dětských dluhů poslanci nezavrhli

Číst článek

Úřad by vyplácel měsíčně soudem stanovenou částku. Pokud druhý rodič poslal na výživném jen část peněz, stát by doplatil zbytek do 3000 korun. Úřady práce by podle ministryně kvůli nové agendě měly posílit zhruba o 150 lidí.

Příjemce náhradního výživného má každé čtyři měsíce dokládat, že má na pomoc státu dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Případné přeplatky by bylo nutné vrátit. Dvouletá lhůta výplaty náhradního výživného byla podle ministryně zvolena jako zkušební.

Úřady by mohly náhradní výživné vyplácet od poloviny příštího roku. Ročně by vyplatily na náhradním výživném 881 až 891 milionů korun. Vymoci zpět by se mohla asi desetina této sumy vzhledem k tomu, že řada neplatičů je bez příjmů.

Administrativní náklady by v prvním roce činily přes 115 milionů korun, v dalších letech by byly o deset milionů nižší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme