Vymáhání kazašského dluhu provází skandál s falešným dopisem ministra

Velkou mezinárodní ostudou může skončit pokus Česka o vyrovnání kazašského dluhu. Klíčovou roli při vrcholných jednáních totiž sehrál zfalšovaný dopis kazašského ministra financí Armana Dunajeva. Dnes už bývalý náměstek ministra financí Ladislav Zelinka přesto před časem poněkolikáté prodloužil smlouvu se švýcarským fondem New Investment Horizont, který se zavázal, že nedobytnou pohledávku vymůže. Transakci už prošetřuje kazašská i česká tajná služba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz

To, že byl dopis kazašského ministra falešný, potvrdil Radiožurnálu český velvyslanec v Almaty Milan Sedláček.

"Podle sdělení ministra Dunajeva tam byla pouze hlavička a jeho podpis byl oskenován, ale vnitřek byl falešný. Bylo jasné, že to nepsal člověk, který ovládá dobře ruštinu. Oni, alespoň podle jejich sdělení, to předali jejich rozvědce KNB," řekl Sedláček.

Mluvčí ministerstva financí Marek Zeman sice namítá, že na několikanásobném prodloužení kontraktu pro švýcarský fond není nic neobvyklého, určité problémy ale připouští. "Nemám informaci o tomto dopisu. Mám pouze informaci, že tuto záležitost vyšetřuje kazašská policie," uvedl Zeman.

O kazašský dluh se začal před časem intenzivně zajímat premiér Jiří Paroubek. Od ministra financí Bohuslava Sobotky si proto vyžádal podrobnou zprávu. Tu sepsal Zelinka a premiér ji obdržel předminulý pátek. Zelinka pár dní poté oznámil, že rezignuje na svoji funkci.

Stalo se tak krátce po jednání vlády, které proběhlo minulou středu. Podle důvěryhodných informací Radiožurnálu se ve Strakově akademii hovořilo mimo program právě o problému kazašského dluhu.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme