Výměna léku za levnější by měla být snazší, informují Hospodářské noviny

Novelu zákona o zdravotním pojištění připravil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Jakou zásadní změnu předloha přinese, o tom píší Hospodářské noviny. Mladá fronta Dnes zjistila, že úředníci ministerstva dopravy budou kontrolovat čistotu v rychlících. Experti chystají podle Lidových novin útok proti klíšťatům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Čeští lékárníci mají dostat mnohem větší šanci vyměnit po dohodě s pacienty lék na receptu než kdykoli předtím, uvádějí Hospodářské noviny. Pokud projde novela zákona o zdravotním pojištění z dílny ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, budou si pacienti moci ve většině případů dohodnout s lékárníkem změnu předepsaného léku za jeho levnější alternativu. Jedinou výjimkou bude, když lékaři budou trvat na konkrétním léku a na receptu zaškrtnou políčko označené R.

Dnes mohou lékárníci vydat jiný lék se stejnými účinky pouze tehdy, když to lékař nezakáže, lékárna nemá původně předepsaný lék na skladě a pacientův zdravotní stav to zároveň neodkladně vyžaduje. Na vydání konkrétního léku trvají podle listu častěji specialisté jako kardiologové, internisté nebo neurologové.

Návrh ministerstva zdravotnictví na snadnější změnu léku vítá šéf pacientského sdružení Občan Pavel Vepřek. Podle něj bude mít nová možnost kromě větší svobody pro pacienta ještě jeden důsledek - pozornost farmaceutických firem se při propagaci léků přesune od lékařů k lékárníkům.

V jiném článku Hospodářské noviny píšou, že v červnu přijede do Česka americký prezident George Bush. Jak list zjistil z důvěryhodných zdrojů z ministerstva zahraničí, hlavní téma Bushovy jednodenní návštěvy má být základna protiraketového systému, kterou Spojené státy chtějí umístit do Česka a do Polska.

Americký prezident má do Prahy přiletět v úterý 5. června večer. Následující den se vydá do německého letoviska Heiligendamm, kde bude summit nejvyspělejších zemí světa a Ruska G8. Polsko prý prezident Bush během své cesty do Evropy nenavštíví. Podle informací Hospodářských novin ale pozve prezidenta Lecha Kaczynského do Bílého domu.

Úředníci ministerstva dopravy budou kontrolovat kvalitu cestování v rychlících, informuje Mladá fronta Dnes. Za provozování rychlíků letos stát Českým drahám zaplatí víc než loni. Před uzavřením je smlouva o závazku veřejné služby, která drahám přihraje přes tři miliardy korun, to je o téměř miliardu víc než v loňském roce.

Ministerstvo dopravy, které s drahami vyjednává, chce ale za vyšší peníze také vyšší kvalitu. Do vlaků vyrazí šest ministerských kontrolorů. Budou hodnotit například čistotu toalet, dostatek vagonů nebo zajištění dveří proti otevření.

Pokud najdou kontroloři nedostatky, zaplatí České dráhy pokutu. Ta se podle náměstka ministra dopravy Petra Šlégra bude nejčastěji pohybovat v řádu desítek tisíc korun. Vůbec nejvyšší sankci - až sto tisíc - mohou dráhy dostat v případě, že rychlík bude extrémně zpožděný nebo vůbec nevyjede. Zatím není jasné, jak časté inspekce budou. Vše záleží na výsledcích - čím víc prohřešků úředníci zjistí, tím častěji do terénu vyrazí.

Experti u nás chystají útok proti klíšťatům. Jak píšou Lidové noviny, Česko totiž patří k evropské špičce onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou. Prvním krokem by měl být důkladný monitoring míst, která jsou z hlediska výskytu infikovaných klíšťat pro člověka nejnebezpečnější.

Odborníci také navrhují, aby taková místa označovaly varovné cedule. Stejně tak by podle nich bylo vhodné, aby podnikatelé v cestovním ruchu rozdávali turistům tištěné informace o tom, jak se mají po lese pohybovat a kde jim hrozí největší riziko nákazy.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme