Výměna řidičských průkazů poštou zřejmě neuspěje

Žádost o výměnu starého řidičského průkazu za nový bychom mohli poslat poštou. K návrhu ministerstva vnitra se měly do pondělní 18. hodiny vyjádřit obce s pověřenou působností. Některé to vítají. Jiné považují efektivitu za malou. Stejný názor má i resort dopravy, pod který vydávání řidičských průkazů patří. S nějvětší pravděpodobností tak návrh v praxi neuspěje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řidičský průkaz | Foto: Alena Palečková

Vnitro tak chce vypomoci ministerstvu dopravy, které má řidičské průkazy na starosti. Do konce roku by si mělo průkaz vyměnit ještě přes 700 000 řidičů a je jasné, že to úřady nestihnou. Ministerstvo dopravy je k návrhu na zasílání žádanek poštou spíše skeptické. Přinese to podle něj i komplikace v případě, že žadatel vyplní dokument špatně.

Toho se obávají například i v Českém Krumlově, potvrzuje mluvčí města Jitka Augustinová: "Budeme muset zase formulář posílat zpátky, vrátit ho, vyplňovat ho znovu. A tím se zvýší náklady na obou stranách. Když občan udělá chybu, tak se celé řízení protáhne. Kdyby občan vyplnil formulář přímo na přepážce, udělal chybu tam, tak ho úředníci hned opraví, najdou rychle chybu a nebude se to muset korespondenčně řešit takhle dlouho," připomněla Augustinová.

Podle ministerstva vnitra by úřady všem, kteří dosud o výměnu nepožádali, poslaly dopis a žádanku. Řidič by ji vyplněnou, s fotografií a s notářsky ověřeným podpisem vrátil zpět úřadu. Ministerstvo dopravy to slovy mluvčího Karla Hanzelky nepovažuje za efektivní: "Když už člověk má jít k notáři pro razítko ověřující jeho identitu, tak už by snad bylo lepší dojít si na úřad nechat si průkaz vyměnit."

Zlín to naopak považuje za dobrou šanci pro veřejnost: "Pokud tedy nevyužijí ani tuto nabídku, tak nemohou nikomu vyčítat, že neměli dostatek informací," poznamenala mluvčí tamního magistrátu Marie Masaříková.

Resorty vnitra a dopravy se zatím nedohodly ani na tom, kdo by dopisy zaplatil. Náklady by totiž při současných sazbách přesáhly 5 milionů korun.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme