Výměně antény na Ještědu nepřeje počasí

Vysílač na Ještědu dostane po třiceti letech novou anténu. Její výměnu měly České radiokomunikace zahájit dnes ráno, zabránilo jim v tom ale špatné počasí. Kvůli husté mlze nemohl vzlétnout těžkotonážní vrtulník, který je pro celou operaci nezbytný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

To co zdola vypadalo jako bílá mlha bylo nahoře šedou tmou, ve které nemohl vrtulník operovat | Foto: Tomáš Adamec

Vrtulník má letět celkem osmkrát. Nejprve postupně sejme čtyři díly staré antény a pak na vysílač nad Libercem usadí čtyři díly antény nové. Nebude-li možné výměnu provést během dneška, dokončí ji radiokomunikace o víkendu.

To by omezilo hlavně turisty. Z bezpečnostních důvodů je totiž uzavřena příjezdová komunikace na Ještěd, cesty pro pěší a na vrchol nejezdí ani lanovka.

Výměna antén souvisí s digitalizací pozemního televizního vysílání. Nová 20 metrů dlouhá anténa bude vysílat analogový signál i digitální programy České televize a od příštího roku i komerčních televizí. Souběh obou vysílání skončí v listopadu 2011.

Související příspěvky:
Žižkovská věž v Praze dostala novou anténu
Žižkovský vysílač změní anténu

Ivana Bernáthová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme