Výměně antény na Ještědu nepřeje počasí

Vysílač na Ještědu dostane po třiceti letech novou anténu. Její výměnu měly České radiokomunikace zahájit dnes ráno, zabránilo jim v tom ale špatné počasí. Kvůli husté mlze nemohl vzlétnout těžkotonážní vrtulník, který je pro celou operaci nezbytný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

To co zdola vypadalo jako bílá mlha bylo nahoře šedou tmou, ve které nemohl vrtulník operovat | Foto: Tomáš Adamec

Vrtulník má letět celkem osmkrát. Nejprve postupně sejme čtyři díly staré antény a pak na vysílač nad Libercem usadí čtyři díly antény nové. Nebude-li možné výměnu provést během dneška, dokončí ji radiokomunikace o víkendu.

To by omezilo hlavně turisty. Z bezpečnostních důvodů je totiž uzavřena příjezdová komunikace na Ještěd, cesty pro pěší a na vrchol nejezdí ani lanovka.

Výměna antén souvisí s digitalizací pozemního televizního vysílání. Nová 20 metrů dlouhá anténa bude vysílat analogový signál i digitální programy České televize a od příštího roku i komerčních televizí. Souběh obou vysílání skončí v listopadu 2011.

Související příspěvky:
Žižkovská věž v Praze dostala novou anténu
Žižkovský vysílač změní anténu

Ivana Bernáthová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme