Výmluva na autorský zákon neobstála, policie musí zveřejnit mapu policejních okrsků

Soud nařídil Policejnímu prezidiu zveřejnit mapu policejních okrsků. Veřejnost tak bude moci lépe číst statistiky kriminality.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mapakrim_170517-152507_cib.jpg

mapakrim_170517-152507_cib.jpg | Foto: Mapakriminality.cz

Policie na žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytuje veřejnosti měsíční statistiky kriminality, ze kterých je možné vyčíst, jaký počet trestných činů byl během měsíce zaznamenán na jednotlivých policejních služebnách. Doposud ale Policejní prezidium odmítalo zveřejnit, jaká místa do obvodu jednotlivých okrsků spadají, nebylo tedy jasné, k jakým územím se jednotlivé zločiny vážou.

Potřebnou mapu se pokusili odvodit z dostupných policejních publikací správci projektu Mapakriminality.cz, ručně jednotlivé okrsky zakreslili do mapy. Jde ale o odhad a navíc hranice okrsků se čas od času mění a veřejnosti chybí cesta, jak by se o takové změně mohla automaticky dozvědět.

Podrobná čísla o kriminalitě ke stažení

Podrobné policejní statistiky zveřejňuje projekt Mapakriminality.cz. Celé datové sady je možné automaticky stahovat skrze API.

Policejní prezidium na oficiální žádost o poskytnutí mapových pokladů reagovalo nejdříve tvrzením, že zveřejnění by ohrozilo potírání kriminality v Česku: pachatelé by prý mohli plánovat trestnou činnost v místech, kam to mají policisté ze služebny daleko. Tuhle teorii ale vedení policie nijak konkrétně nezdůvodnilo a navíc velkou část zásahů provádí hlídky policistů v terénu, kteří na služebnu nejsou vázaní. Ministerstvo vnitra proto první rozhodnutí zrušilo.

Celý rozsudek si můžete přečíst zde

Policie následně prohlásila, že mapu nemůže zveřejnit s ohledem na autorská práva jednoho ze svých pracovníků: ten měl plán služeben vytvořit ve svém volném čase, jde tudíž o jeho dílo. Policii pak poskytl nevýhradní licenci k jeho užívání, se zveřejněním ale nesouhlasil. Takovou argumentaci pak ministerstvo vnitra podpořilo.

Na stranu policie se napoprvé postavil i Městský soud v Praze, který žalobu na vydání zmíněné mapy odmítl. Bohužel soudci rozhodnutí nijak nezdůvodnili, proto Nejvyšší správní soud původní rozsudek bez dalšího zrušil a spor vrátil zpět do Prahy.

Mezitím do věci vnesl nové světlo Ústavní soud, který rozhodoval spor s podobným základem: právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota se domáhala právní analýzy týkající se domácích porodů. Dokument si nechalo vypracovat ministerstvo zdravotnictví, jeho zveřejnění ale odmítalo právě s ohledem na autorská práva právní kanceláře, která ho zpracovala. Po neúspěších u nižších soudů se Candigliota obrátila na Ústavní soud, který se přiklonil na stranu práva na informace. Shodou okolností rozhodnutí Ústavního soudu dopadlo na 11. správní senát Městského soudu v Praze, který rozhodoval právě i spor o mapu služeben.

Rozhodnutím Ústavního soudu se nakonec městský soud zaštítil, když dřívější argumentaci policie i ministerstva vnitra odmítl, a nově nařídil, aby Policejní prezidium mapu zveřejnilo. Policisté na to dostali třicetidenní lhůtu a rozsudek je pravomocný. Celý spor trval přes dva roky a na nákladech řízení ministerstvo vnitra zaplatí přes 16 tisíc korun.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme