Výmluvy na osobu blízkou při spáchání přestupku prý končí. Kritici ale nesouhlasí

Od soboty se už nevyplatí vymlouvat se třeba při překročení rychlosti nebo při špatném parkování na osobu blízkou. Začne totiž platit novela zákona o pozemních komunikacích. Kritici novely ale upozorňují na její nedostatky, kvůli nimž bude stejně neúčinná, jako dosavadní zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kamery, kamery na měření rychlosti

Bezpečnostní kamery, kamery na měření rychlosti | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jsou tady určité možnosti, kterých budou řidiči, a především provozovatelé vozidel využívat. Provozovatel vozidla může označit nějakou osobu, osobu blízkou, kamaráda, že jemu půjčil vozidlo a on spáchal uvedený přestupek. Ta osoba, která potom bude ve správním řízení projednávána jako obviněný, potom popře tuto skutečnost. Nepřizná se ke spáchání přestupku. Bude to tedy tvrzení proti tvrzení. Pokud správní orgán nezíská nějaký jiný důkaz, těžko někoho usvědčí,“ říká advokát se specializací na dopravní právo Josef Biňovec a pokračuje:

„Jiným důkazem by mohla být nějaká nahrávka z kamery, svědek, ale to se dá v daném případě těžko předpokládat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele zákona o pozemních komunikacích mluvil na Radiožurnálu advokát se specializací na dopravní právo Josef Biňovec

Provozovatel vozidla tak podle Biňovce nebude muset platit pokutu, pokud uvede člověka, který auto řídil. Navíc může uvést člověka, který nemá bydliště v České republice, případně si jeho adresu i vymyslet.

“Myslím si, že zpočátku nebudou řidiči a provozovatelé vozidel ještě praxi, jak se vyhnout správnímu řízení a postihu znát, postupem času se to ovšem dozví a budou to využívat. Situace tak bude podobná, jako to bylo s osobou blízkou,“ uvádí Biňovec.

„Když se někdo odvolá na ‚osobu vzdálenou‘, tak si moc nepomůže. Pokud my nebudeme schopni tu osobu dohledat, tak řízení zastavíme nebo odložíme a obrátíme se zpátky na provozovatele vozidla, se kterým to budeme řešit,“ uvedl nicméně ve čtvrtek ve vysílání Radiožurnálu Milan Hubka, který na pražském magistrátu zodpovídá za správní řízení v oblasti dopravních přestupků.

Ministerstvo dopravy teď řeší, jaká v tom případě bude sankce. Sankcionováno ale může být pouze určité porušení pravidel.

Biňovec také podotýká, že je klidně možné, že novelu bude posuzovat Ústavní soud, až se na něj některý z potrestaných obrátí. Nikdo totiž není povinen vypovídat proti sobě ani proti osobě blízké, což je zakotveno v Listině základních práv a svobod.

Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme