Výmluvy na osobu vzdálenou nelákají. Majitelé aut raději platí

Dopravní přestupky, u kterých není znám viník, se už dva měsíce můžou řešit bez trestných bodů, ale s peněžitou sankcí pro majitele auta. Postup však není jednotný. Například při zjištění překročení rychlosti chce městská policie od majitele auta vědět, kdo vozidlo řídil. Státní policie rovnou posílá přestupek na správní úřad a ten písemně řeší odpovědnost provozovatele vozidla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

měření rychlosti radarem (Ilustrační foto)

měření rychlosti radarem (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Podle Vladimíra Vošického z ministerstva dopravy se teď jedná o sjednocení postupů obou policií:

„Státní policie postupuje podle dané metodiky, městskou policii metodicky řídí ministerstvo vnitra. A v současné době se snažíme společně s ministerstvem vnitra najít průnik těch metodik tak, aby obě policie postupovaly shodně,“ vysvětluje Vošický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl ředitel dopravně správního odboru ministerstva dopravy Vladimír Vošický. Zkušenosti z různých magistrátů shrnula redaktorka Eva Kézrová

Dosavadní praxe totiž ukazuje, že přestupky, kde není znám viník, řeší každá policie jinak.

„Po linii Policie České republiky bylo vydáno stanovisko ředitele služby dopravní policie k aplikaci dotčených ustanovení zákona o silničním provozu a postupu orgánů policie. Po linii projednávání dopravních přestupků byla ministerstvem dopravy vydána metodika k usměrnění těchto činností,“ upřesňuje Vošický a dodává:

„Přestože si oba akty vzájemně nijak neodporují a v podstatě pozitivním způsobem rozvíjejí tu dikci zákona, tak v praxi dochází k trochu rozdílnému chápání podstaty věci a tím i k nejednotnému postupu některých orgánů policie.“

Na osobu vzdálenou se řidiči nevymlouvají

Při řešení dopravních přestupků zjištěných automatickými systémy se majitelé aut zatím nevymlouvají na takzvanou osobu vzdálenou z jiné země, ale raději platí pokutu. Novela zákona, která před dvěma měsíci zavedla odpovědnost provozovatele vozidla, se ale v praxi prosazuje jen zvolna.

Například pražský magistrát zatím obeslal jen něco přes 2000 majitelů vozidel. Českému rozhlasu to potvrdil ředitel jeho dopravně správního úřadu pražského magistrátu Josef Michalík:

„Teď posíláme jednotlivé. Řešíme to přes datovou schránku a jsme připraveni posílat tři tisíce denně už přes pošty. Zatím to, co jsme jim poslali, tak zaplatili všichni, až na leasingové společnosti, které nám sdělují toho provozovatele,“ řekl Michálik.

Eva Kézrová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme