Výnosy z prodeje emisních přebytků půjdou na další úspory energií

Zateplování domů a zvýšení využití alternativních zdrojů energie - to jsou oblasti, kam půjdou výnosy z prodeje emisních přebytků Česka do zahraničí. Dnes to potvrdila vláda. Ministerstvo životního prostředí už připravilo speciální program a začíná jednat s potenciálními kupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog | Foto: Alena Palečková

Vicepremiér a šéf resortu Martin Bursík ale zatím nechce odhadovat výši výnosů: "Jde o to, že to jsou obchody, které teprve startují. Vyžaduje to celou sérii jednání s vládami, s dalšími subjekty. Příležitosti pro finalizaci jednání si vytváříme na klimatické konferenci v Poznani. Je samozřejmě naším zájmem maximalizovat výnos."

Ještě před tím ale musí prodávající stát připravit speciální program, vysvětluje ministr Bursík: "Máme připravený program, bude velmi atraktivní. Bude směřován především do oblasti, kde jsme se nám nepodařilo s Evropskou komisí vyjednat, abychom mohli využít 5 miliard korun z operačního programu ,Životní prostředí'. Půjde to především na zateplování rodinných domů, bytových domů, na využití obnovitelných zdrojů energie. Ale nejenom v náhradě za vytápění uhlím, ale také pro novostavby."

Některé odhady mluví až o výnosech 25 miliard korun za prodeje emisních kreditů naší republiky. Mezi prvními kupci by údajně mohlo být Japonsko. Koupit přebytek českých emisních povolenek mají i další státy, například Španělsko, Rakousko, Nizozemí a Belgie.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme