Bez proudu zůstává 13 tisíc domácností, energetici budou v opravách pokračovat v úterý ráno

Energetikům se po silném větru v noci na pondělí daří obnovovat dodávky elektřiny. Kolem 22. hodiny bylo bez proudu necelých 13 tisíc odběrných míst, přičemž v noci to bylo přes 425 tisíc. Společnost E.ON Distribuce odvolala v pondělí večer kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině, avšak nadále zůstává v jižních Čechách nebo v osmi okresech na distribučním území ČEZ.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:30 11. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava vedení vysokého napětí po silných poryvech větru | Foto: Daniel Platil | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová kolem 22. hodiny potvrdila, že bez proudu je kolem dvanácti tisíc domácností. V noci na pondělí přitom společnost zaznamenala 350 tisíc odběratelů bez proudu.

„Jsme i nadále v terénu a pracujeme na obnovení dodávek elektřiny do postižených lokalit. Většinu poruch na vedení vysokého napětí opravíme ještě během noci. Na mnoha místech již pokračuje obnova dodávek na hladině nízkého napětí,“ dodala Holingerová.

Desetitisíce lidí bez elektřiny a spadlé stromy. Silný vítr napáchal škody v Polsku, Německu i Británii

Číst článek

Firmě E.ON klesl počet domácností bez proudu z ranních 75 tisíc na méně než 500. „Vzhledem k aktuální situaci v síti a předpovědi počasí jsme se rozhodli odvolat kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině. V jižních Čechách nadále zůstává,“ informovala mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Pracovníci firmy budou v opravách pokračovat v úterý od šesté hodiny ranní. Během pondělí opravili desítky poruch na vedení vysokého napětí a dokázali omezení dodávek elektřiny pro obyvatele snížit na minimum, dodala.

Kalamitní stav společnost E.ON vyhlásila v neděli večer na jihu Čech a na Vysočině. Posléze k nim přibyl i Jihomoravský kraj. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v neděli večer pro Karlovarský a část Plzeňského a Středočeského kraje. O půlnoci poté i v dalších sedmi krajích, kde působí.

Během pondělního večera ČEZ kalamitní stav na většině území zrušil a platí jen na Děčínsku, Českolipsku, Trutnovsku, Rychnovsku, Olomoucku, Šumpersku, Bruntálsku a Opavsku.

PRE bez problémů

Podle ní se situace dále stabilizuje a počty zasažených odběrných míst významně klesají. Nejvíce poruch pracovníci ČEZ aktuálně řeší v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, dále také na Děčínsku v Ústeckém kraji.

Česko sužuje silný vítr. Láme stromy, ničí střechy, bez proudu je přes 130 tisíc domácností

Číst článek

Žádné problémy se silným větrem naopak nezaznamenala Pražská energetika, jelikož většina elektrického vedení je v hlavním městě vedena pod zemí. „V Praze, včetně okrajových částí, kde je venkovní vedení, je všechno v pořádku,“ řekl mluvčí firmy Petr Holubec.

V poslední době postihly výpadky elektřiny statisíce lidí například v říjnu 2017, kdy se bez elektřiny ocitlo až půl milionu lidí. Silný vítr si tehdy vyžádal dokonce dva životy.

Největší výpadky elektrické energie způsobené větrem pak postihly Českou republiku během orkánů Kyrill (leden 2007) a vichřice Emma (březen 2008), kdy výpadky zasáhly na vrcholu kalamity téměř milion lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme