Výpisy z katastru seženete v budoucnu i na poště

Ověřené úřední výpisy například z katastru nemovitostí či obchodního rejstříku, bude zřejmě možné získat na pobočkách České pošty. Předpokládá to novela zákona o elektronickém podpisu, který dnes schválila poslanecká sněmovna. Vydávat výpisy poště umožní zavedení tzv. elektronické značky, kterou se zprávy označují bez přímé lidské kontroly. Kromě pošt by měly být on-line služby státu dostupné v síti informačních kiosků ve veřejných budovách a v síti veřejných knihoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta | Foto: Jan Rosenauer

Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře drobná novela prakticky umožní, aby mohly elektronický podpis využít i instituce, "velmi laicky řečeno, aby si jednotlivé registry ministerstva a úřady mohly vyměňovat zaručené informace v elektronické podobě bez zásahu lidské ruky. Mělo by to umožnit třeba to, aby v budoucnu byly na všech pobočkách České pošty k získání výpisy z různých registrů a podobně."

K normě má velké výhrady většina opoziční ODS. Poslanec Martin Říman tvrdí, že zákon je zbytečný a navíc se v praxi nijak masově nevyužívá. "Soukromá sféra v podstatě zákon o elektronickém podpisu nepotřebuje. Ta si ochranu dat zabezpečí jinými způsoby bez zákona. Nemám nic proti elektronickému podpisu, naopak také ho využívám, mám elektronické bankovnictví, ale myslím, že je zbytečné, aby k tomu byl zákon."

Novelu zákona o elektronickém podpisu ještě musí posoudit Senát a prezident republiky.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme