Vyplácení dávek postiženým se změní, odsouhlasil senát

Senát schválil změny ve vyplácení dávek zdravotně postiženým. Několik dosavadních dávek se má podle reformní vládní předlohy sloučit ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu má být vyplácen pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově. Změn ve vyplácení příspěvků se ale bojí stovky rodin, které se starají o handikepované děti a své příbuzné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Handicap

Handicap | Foto: Fotobanka stock.xchng

Rodiny mají strach, že dnes senátem schválená část vládní sociální reformy je může připravit ročně na příspěvcích až o několik tisíc korun. Pokud návrh podepíše prezident, nové dávky na mobilitu a zdravotní pomůcky budou vypláceny od příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová zjišťovala, jak se změna ve vyplácení dávek postiženým dotkne rodin.

Například Filipovi Hromasovi je 22 let. Od malička je těžce postižený. Matka se od něj nemůže vzdálit ani na půl hodiny. „Můj syn má 4. stupeň postižení. Je kvadruparetik, takže sám bez cizí pomoci není schopný vůbec ničeho. Dostává invalidní důchod, dostává příspěvek na péči. Příspěvek má 4. stupeň, takže má 12 tisíc měsíčně,“ popisuje Renata Hromasová.

Se svými dvěma syny žije sama v Horních Počernicích. Nemůže chodit do práce, protože se o postiženého Filipa musí starat dvacet čtyři hodin denně. Odkázána je tak pouze na finanční příspěvky státu. Podporovat ji musejí ještě její rodiče. Filip potřebuje nákladné zdravotní pomůcky.

„Máme elektrický vozík od pojišťovny a klasický vozík už jsme mu musela zakoupit, protože ve chvíli, kdy dostal elektrický vozík, tak už neměl nárok na mechanický. Má chodítko, které platil městský úřad. Má zdvihák, který jsme museli platit my. Ten je do postele, do vany,“ vyjmenovává Hromasová.

Až o 5 tisíc méně

Jen za servis těchto pomůcek zaplatí jednorázově jeden až dva tisíce korun. Díky vládní sociální reformě, která mění vyplácení dávek zdravotně postiženým, by podle matky Filip dostával na dopravu ročně o pět tisíc korun méně.

„Už teď jsme přišli změnami o sociální příplatek. Vzhledem k tomu, že staršího syna držíme na vysoké škole, vyživovací povinnost převzal jeho mladší bratr. Neboť jsou spolu ve společné domácnosti a on je jediný člen domácnosti, který má příjem, tak z toho všeho živí mě, že se o něj starám, ale má vyživovací povinnost i ke svému staršímu bratrovi,“ vysvětluje Hromasová.

Podle reformy se má několik dosavadních dávek sloučit na dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu bude měsíčně čtyři sta korun, peníze na pomůcky se vyplatí jednorázově. V některých případech by si ale rodiny musely připlácet alespoň deset procent z ceny, minimálně ale tisíc korun. Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením, mohou být nová pravidla pro rodiny velkou zátěží.

Jednání Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP ČR), Václav Krása | Foto: Filip Jandourek

„Prosazujeme, aby dávka byla vyšší pro osoby s těžkým zdravotním postižením, které nemůžou používat veřejnou hromadnou dopravu, a sice ve výši 600 korun. A pro ty, kteří mohou používat veřejnou hromadnou dopravu, aby byla pouze ve výši 250 korun. Bohužel poslanecká sněmovna stanovila jednotnou dávku ve výši 400 korun. Považujeme to za nespravedlivé,“ upozorňuje.

Zjednodušení celého systému

Autor novely ministr Jaromír Drábek ale tvrdí, že změny ve vyplacení dávek povedou k jejich spravedlivějšímu rozdělení a zjednodušení celého systému. „Systém bude pro klienta mnohem jednoduší a přehlednější. Objem prostředků, které do systému jdou, zůstává stejný. Mírně se navyšuje. Celkově by pomoc zdravotně postiženým mnohem lépe cílená,“ říká Drábek.

Změny ve vyplácení dávek zdravotně postiženým schválila jak poslanecká sněmovna, tak senát. „Je to problematika, která se velmi dlouze diskutovala. Ministerstvo bylo ochotno přijmout kompromisy. Pokud mám úplně poslední informaci, tak se bude sledovat, jak se bude výše pohybovat a jak bude dostatečně kompenzovat možné náhrady. Ministerstvo je ochotno i s výší pohýbat,“ dodává Miluše Horská, která je v horní komoře parlamentu za KDU-ČSL. Pokud vládní reformní předlohu podepíše i prezident, platit bude od příštího roku.

Věra Pfeifferová, Petra Benešová, Alice Kottová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme