Vyplacení eurodotací z programu Jihozápad hrozí další zdržení

Jihočeský a Plzeňský kraj se znovu pokusí vyřešit situaci kolem dotací z Evropské unie. Čerpání peněz totiž zkomplikovalo policejní vyšetřování. Smlouvy na projekty, kde chybí už jen podpis šéfky Rady programu Jihozápad, plzeňské hejtmanky Emmerové, čekají na slíbené dotace marně už několik týdnů. Výbor rady dnes rozhodne, jestli nechá znovu přebodovat celou problematickou pátou výzvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

Pokud by výbor rozhodl, že nechá celou pátou výzvu opakovaně přehodnotit, bude to znamenat další zdržení. Čekatelé na peníze z Evropské unie však už své projekty rozjeli a předfinancovali z vlastních zdrojů, případně půjček.

Jestli tedy výbor opakované bodování projektů schválí, přidělení eurodotací se zdrží o měsíce, předpovídá jihočeský hejtman a místopředseda výboru Jiří Zimola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem programu Jihozápad sleduje reportérka Lucie Husárová


„Pro ty, kteří začali realizovat své projekty, aniž by měli podepsanou smlouvu s výborem Regionální rady, to znamená, že budou několik dalších měsíců v očekávání, zda jejich projekt bude znovu vybrán k financování. My předpokládáme, že ta doba by měla být kolem tří až čtyř měsíců,“ uvedl Zimola.

Jihočeský hejtman si však myslí, že opětovné posouzení všech projektů z páté výzvy je za současné situace jediným řešením.

„Konec konců, je to jediná varianta, kterou dnes - po našem dotazu - pan ministr Janota doporučuje. On už nehovoří o nějakých bezproblémových projektech, on doporučuje přebodovat celou pátou výzvu,“ dodal hejtman Zimola.

Projekty, které už v hodnocení uspěly a na dotaci tak mají nárok, však ve většině případů již běží. Nedodání peněz zkomplikovalo finanční situaci mnoha obcím a sdružením.

Českobudějovické biskupství podalo kvůli nedořešenému přidělování dotací na Radu regionu Jihozápad trestní oznámení.

Hodnocením projektů na jihozápadě Čech se zabývá protikorupční policie. Obvinění si zatím vyslechli tři lidé. A protože šéf kanceláře Rady Jihozápad je ve vazbě, budou dnes politici znovu hlasovat také o jeho odvolání z funkce.

Lucie Husárová 1, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme