Vyplácení příspěvků na péči zdravotně postižených se od srpna změní

Od srpna se mění podmínky pro vyplácení příspěvku na péči u zdravotně postižených lidí a seniorů. Upravuje to novela zákona o sociálních službách, která vstupuje 1. srpna v platnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Handicap | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nový zákon zvyšuje příspěvky pro lidi s největším postižením, zmírňuje podmínky pro vznik nároku na příspěvek pro chronicky nemocné děti a dochází také ke změně výplat příspěvku na péči pro dospělé.

Změna čeká například na lidi s největším stupněm postižení. "Zvýší se příspěvek na dvanáct tisíc korun měsíčně. Týká se to zhruba pětadvaceti tisíc osob, a to představuje dopad na státní rozpočet ve výši zhruba 300 milionů korun," vysvětluje Štěpánka Filipová z Ministerstva práce a sociálních věcí.

"Dojde také ke zmírnění podmínek pro vznik nároku na příspěvek na péči pro děti do 18ti let tak, aby na něj dosáhly především chronicky nemocné děti, které trpí například diabetem, celiakií, nádorovým onemocněním a podobně," popisuje další výrazné změny Filipová.

Novela zákona o sociálních službách přináší kompromisní řešení

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, hodnotí novelu jako kompromis: "Nedomníváme se, že by novela výrazným způsobem zhoršovala situaci osob, o které je potřeba pečovat. Na druhé straně to není průlomová změna, která by významným způsobem měnila systém poskytování sociálních služeb."

Od srpna začíná platit pouze část novely, která se týká chronicky nemocných dětí a zvýšení příspěvků pro lidi s největším stupněm postižení. Od ledna příštího roku se navíc změní způsob vyplácení nejnižšího příspěvku.

Dosud lidé dostávali částku 2000 korun v hotovosti. Nově by měli dostávat v hotovosti jen polovinu a další ve formě poukázek. Změna se nedotkne těch, kdo využívají dostupnou službu nebo o které pečuje rodina.

Podle Jiřího Schlangera, předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, bude novela zákona o sociálních službách potřebovat v budoucnu změnu: "Provedení není stále dokonalé a finanční prostředky unikají do jiných sfér než do sociálních služeb. Tomu bude potřeba zabránit i s ohledem na to, že finanční situace bude spíš horší než lepší."

Schlanger nevyloučil, že po podzimních volbách bude odborový svaz ve spolupráci s dalšími organizacemi iniciovat změnu novely.

Přečtěte si také:
Národní rada postižených chce víc peněz na léčbu duševně nemocných
Zákon o hmotné nouzi nepamatuje na postižené
Ústavy sociální péče se bojí, že nebudou mít příští rok dost peněz
Šimerka: Některé kraje by měly více přispívat na sociální služby

Lenka Rafaelová, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme