Vyplácení sociálních dávek se zjednoduší a přibudou kontroly

Systém vyplácení sociálních dávek se zjednoduší. Lidem by mělo ubýt papírovaní a nadbytečné obíhaní úřadů. Alespoň takové změny slibuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Konkrétní návrhy, jak sociální systém reformovat, představí jeho resort dnes odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | Foto: Tomáš Adamec

Jaromír Drábek Radiožurnálu řekl, že chce také víc postihovat ty, kteří dávky zneužívají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Ranním interview Radiožurnálu.

„Pro ty, kteří pomoc skutečně potřebují, by měla být mnohem dosažitelnější, aby to nebylo jako dnes, že člověk musí být v podstatě poloprofesionál, aby se v tom systému státní sociální podpory vyznal. Na druhou stranu pro ty, kteří zneužívají systém dávek, chceme vytvořit takové prostředí, aby byla mnohem účinnější kontrola a mnohem jednodušší způsob, jak ty lidi z toho systému dostat ven,“ uvedl.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc požaduje, aby sociální dávky byly stejně postižitelné exekucí, jako jsou mzdy nebo důchody.

„Pokud mají lidé sociální dávky a mají jistotu, že jim z nich nikdo nic nevezme, tak samozřejmě nemají žádnou motivaci jít do zaměstnání, protože pokud by nastoupili do zaměstnání, tak jejich mzda by exekuci podléhala. To znamená, že lidem samozřejmě zůstane takzvané nezatavitelné minimum, úplně stejně jako u mzdy nebo u důchodu. Ale způsobe přístupu k výplatě bude stejný jako u ostatních typů,“ zdůraznil Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Miroslav Opálka z KSČM v poledních Ozvěnách dne

Ministr také řekl, že zjednodušením systému stát ušetří. Kolik, ale zatím zveřejňovat nechce.

„Nám nejde o to, abychom vyčlenili nějaké prostředky, které chceme škrtnout. My chceme právě ty ušetřené prostředky zejména použít na posílení kontrol, jednak na posílení kontrol nelegální práce a potom také na posílení kontrol zneužívání sociálního systému,“ řekl Jaromír Drábek.

S tím, aby pro sociální dávky platila ohledně exekucí stejná pravidla jako pro mzdy či důchody, nesouhlasí místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Miroslav Opálka z KSČM. Exekuce by se podle něj rozhodně neměla týkat dávek na děti.

„Ty musíme chránit před nezodpovědnými rodiči. Tím jsme vázáni i mezinárodními smlouvami,“ podotkl Opálka.

Martina Spěváčková, ak, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme