Výplaty nemocenských dávek čeká zásadní změna

Se změnami musejí počítat lidé, které nemoc zažene pod peřinu. Výplaty nemocenských dávek se totiž mají zásadně změnit. Prvních 14 dnů nemoci je bude proplácet zaměstnavatel, a to pouze za pracovní dny. Zaměstnavatelé tento záměr kritizují, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach s ním ale přesto půjde v dubnu do vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipka | Foto: HZP

Podle Škromacha bude zákon výhodný i pro firmy, protože jim sníží odvody pojistného za zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl ale přesto není spokojen. Nesouhlasí mimo jiné s tím, že návrh proti původnímu záměru, zvyšuje náhradu mzdy v prvních 14 dnech nemoci.

"Vláda nedostála svému slibu, aby náhrada mzdy byla za první tři dny 25 procent a za čtvrtý až čtrnáctý den 60 procent. To vláda změnila a ještě do zákona dává další ustanovení týkající se možnosti úpravy buďto vnitřním předpisem, nebo v kolektivní smlouvě na náhradu mzdy až 100 procent," tvrdí Míl.

Novou úpravu nemocenské nepovažují za ideální ani odbory. Podle místopředsedy jejich konfederace Jaroslava Zavadila ji ale v této podobě už jsou ochotny akceptovat. A to právě proto, že se zvedly náhrady v prvních čtrnácti dnech nemoci - na 35 procent za první tři dny a 67 procent za čtvrtý až 14. den.

"Pokud dojde k tomu, že ta čísla, která jsou dneska v parametrických změnách nastavena, budou takto dodržena, tak byť máme ještě několik zásadních připomínek, tak jsme schopni tento nový zákon podpořit," uvedl Zavadil.

Změna by byla výhodná pro lidi s vyššími příjmy, protože se zvedne maximální částka, kterou lze v nemoci získat. Naopak lidé s výdělkem do 25 tisíc hrubého měsíčně by si poněkud pohoršili.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme